Vedení Prahy chce oživit podzemní prostory, které byly součástí někdejšího Stalinova pomníku na Letné. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) na letní měsíce naplánoval několik kulturních akcí, které návštěvníky zavedou do unikátního a jinak nepřístupného podzemí. Letos uplyne 60. let od odhalení pomníku, kterému se přezdívalo fronta na maso.

Rozlehlé prostory pod metronomem a v jeho bezprostředním okolí dostanou dočasně k dispozici neziskové organizace, mimo jiné kulturní centrum nesoucí název Pod Stalinem a Institut světelného vzdělávání. Na červen jsou naplánovány mezinárodní závody ve freestylu na koloběžkách.

Stropnický vyjednává také s organizátory festivalu Prague Biennale a s pořadateli koncertů jazzu a world music. "Jde o skvělé, trochu tajemné prostory, vhodné pro nejrůznější jednorázové kulturní akce," uvedl.

Dvaadvacet metrů dlouhý žulový pomník zapuštěný v letenském svahu vznikl na počest sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Ve své době se stal největším, nejdražším a nejbizarnějším sousoším v Evropě. S velkou pompou byl odhalen 1. května 1955.

Podle historika architektury Zdeňka Lukeše mělo rozsáhlé podzemí, které ohromný pomník podpíralo, původně sloužit jako monumentální sál nebo komunistické mauzoleum. Bývalý režim ale myšlenku nikdy nezrealizoval. Pomník stál pouhých sedm let. V listopadu 1962 musel kvůli změně poměrů a sovětského vedení zmizet. Byl odstřelován a zničen.

Prostory dosud nenašly žádné využití. Krátce po sametové revoluci sloužilo rozsáhlé podzemí podpírané soustavou sloupů jako klub, vysílalo odsud Rádio 1. Od té doby se objevila řada myšlenek, jak s místem naložit. Mluvilo se o vzniku muzea totality, o kavárně nebo oceanáriu. Vše ale zůstalo ve fázi úvah.