V Česku bude moct na vysokých školách studovat až 20 syrských uprchlíků, kteří jsou nyní v Jordánsku. Na středečním zasedání o tom rozhodla vláda. Na pomoc vyčlenila pět milionů, řekl na tiskové konferenci ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Cílem stipendijního programu je vzdělat nové elity země rozvrácené občanskou válkou. Podle Zaorálka je podmínkou účasti v něm například středoškolské vzdělání. Poznamenal, že vybraní uchazeči budou prověřeni bezpečnostními službami, jestli neznamenají pro Česko bezpečnostní riziko.

Úřady po roce fungování program vyhodnotí. Poté by se mohlo uvažovat o jeho rozšíření na další studenty.

 "Navrhovaný stipendijní program České republiky má humanitární charakter ve smyslu pomoci uprchlíkům a zároveň rozvojový charakter, v jehož rámci umožní vysokoškolské vzdělání v ČR pro budoucí syrské elity, předání českého a evropského know-how a další rozvoj Sýrie a česko-syrských vztahů po ukončení konfliktu a návratu absolventů do vlasti," uvádí se v materiálu pro vládu, který má ČTK k dispozici.

Program by měl fungovat od nového akademického roku. Jeho účastníci nejprve absolvují roční jazykovou přípravu v Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy v Praze a poté pětileté studium na vysoké škole především technického nebo zemědělského zaměření. Studovat budou v češtině, v případě navazujícího studia a dobré jazykové znalosti i v angličtině.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kandidáty pro udělení stipendia vybere česká ambasáda v Ammánu ve spolupráci s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), a to "se zvláštním přihlédnutím k nejvíce pronásledovaným skupinám obyvatelstva a genderové rovnosti". Konečné slovo budou mít ministerstva školství a zahraničí.

"Tato prověrka bude trvat dva měsíce a zpravodajským službám budou poskytnuty veškeré dostupné informace o uchazečích za účelem bezpečné identifikace jednotlivců," uvádí materiál. Syrští studenti podle něj budou moci v Česku pobývat pouze bez rodinných příslušníků a zavážou se, že po dostudování se vrátí do vlasti. Po skončení stipendia jim také vyprší povolení k pobytu v České republice.

V lednu vláda rozhodla, že přijme do Česka 15 rodin syrských uprchlíků. Celkem má jít asi o 70 lidí. Přijít do republiky by podle ministerstva vnitra měli v polovině roku. V dubnu nicméně úřad ČTK sdělil, že konkrétní osoby ještě vybrány nebyly. Syrským uprchlíkům Česko pomáhá také prostřednictvím programu MEDEVAC, v jehož rámci čeští zdravotníci v Jordánsku operovali řadu nemocných s vrozenými vadami.

Kvůli občanské válce uprchly ze Sýrie tři miliony lidí, kteří našli útočiště v sousedních zemích, zejména Turecku a Jordánsku. Další miliony uprchlíků přežívají mimo domov v samotné Sýrii. Podle Zaorálka jde o největší uprchlickou vlnu od násilností ve Rwandě před 20 lety.