Náčelníkem Vojenské policie se pravděpodobně od začátku června stane právník Pavel Kříž. Jeho kandidaturu ve čtvrtek projednal branný výbor sněmovny, což byla zákonná podmínka jmenování. Kříže do funkce prosazuje ministr obrany Martin Stropnický (ANO), proti se v minulosti vyslovil náčelník generálního štábu Petr Pavel. Současný náčelník vojenské policie Milan Schulc má zamířit jako vojenský přidělenec do Indie.

Stropnický navrhl právníka Kříže do čela vojenských policistů již v lednu. Záměr kritizoval Pavel, nelíbilo se mu porušení armádního kariérního řádu, který by měl brzy začít platit. Velitel vojenské policie by měl totiž mít generálskou hodnost, Kříž je podplukovník. Nový pokus o prosazení Kříže přišel několik dnů poté, co Pavel na konci dubna skončil ve funkci náčelníka generálního štábu.

Proti projednání ve výboru se postavili dva poslanci, Ivan Gabal (KDU-ČSL) a Marek Ženíšek (TOP 09). Podle Gabala je Kříž na funkci příliš mladý, je mu 37 let. Nelíbí se mu také, že velel pouze několika lidem a nemá bojové zkušenosti. "Je to v rozporu s principy, které samo ministerstvo definovalo," poznamenal. Rozhodnutí Stropnického dokonce označil za porušení koaliční spolupráce.

Ministr výtky označil za polopravdy. Hledal prý člověka, který Vojenskou policii zná a zároveň má patřičné vzdělání. "Chtěl jsem právníka z toho prostředí, chtěl jsem právníka, který tam nebude začínat, chtěl jsem právníka, který má ještě dostatek sil, energie a chuti se věnovat věcem, které vůbec nejsou jednoduché, tedy třeba vyšetřování některých pochybných zakázek, smluv a podobně," řekl Stropnický. Zdůraznil, že je připraven nést za jmenování Kříže zodpovědnost.

"Ve svém současném služebním zařazení se podílel na přípravě zásadních dokumentů pro činnost Vojenské policie. Byl vedoucím týmu, který v roce 2013 připravil a obhájil nový zákon o Vojenské policii, tedy základní dokument, na jehož základě je fungování Vojenské policie dnes postaveno," dodal Stropnický.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jmenovat Kříže do funkce by chtěl k 1. červnu. Zároveň by měl být povýšen do hodnosti plukovníka. Jeho předchůdce Schulc by mohl být jako vojenský přidělenec do Indie vyslán k 1. srpnu.

"Nečekám procházku růžovým sadem," uvedl ke svému nadcházejícímu angažmá Kříž. "Vojenskou policii chápu jako službu a servis ozbrojeným silám, tedy zejména Armádě České republiky. Zaměřím se na zlepšení potírání trestné činnosti v tomto resortu a nesmíme zapomenout na prevenci," řekl Kříž. Chce také podporovat nasazení vojenských policistů v zahraničních misích.

Nový náčelník generálního štábu Josef Bečvář připustil, že by Kříž měl mít rozsáhlejší velitelské zkušenosti. K jeho věku ale poznamenal, že on sám do pozice šéfa Vojenské policie nastoupil ve 39 letech.

Kříž vystudoval práva v Plzni, poté pokračoval ve studiu v Německu. Pracoval u německého soudu a v advokacii. U Vojenské policie je devět let, nyní působí ve funkci náčelníka právní služby. Během vojenské kariéry absolvoval americkou školu JAG ve Virginii a zúčastnil se mise v Afghánistánu.