Ministr vnitra Milan Chovanec chce, aby mu policejní prezident vysvětlil okolnosti středečního zásahu proti squaterům v památkově chráněné usedlosti Cibulka v Praze. Ministr chce vědět, proč byla nasazena speciální pořádková jednotka, zda byl zásah přiměřený a kolik peněz stál. Ve čtvrtek to sdělil Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra. Policie při zásahu zadržela 12 lidí, tři lehce zraněné squattery museli záchranáři převézt do nemocnice. Šéf pražské policie řekl, že zásah byl v souladu se zákonem.

Ředitel pražské policie Luděk Procházka ve čtvrtek na setkání s novináři řekl, že akce se odehrála pod dohledem státní zástupkyně a podle zatím dostupných informací v souladu se zákonem. Počet zasahujících policistů prý odpovídal původním zprávám, podle kterých mělo být v Cibulce až 70 lidí. Nakonec jich bylo 30, z nichž většina dobrovolně odešla. Čtyři squatteři odmítali poslechnout výzvy policie, která musela použít donucovací prostředky. Jeden z nich dostal od soudu následně dvouměsíční podmínku, proti které podal odpor, takže případ projedná soud v hlavním líčení. Celkem podle Procházky skončilo na služebnách 12 lidí.

Zásah prověřuje policejní odbor vnitřní kontroly, jehož členové byli na místě. "Pokud někdo shledá, že byl porušen právní předpis, tak se bude věc řešit kázeňsky, v případě trestného činu policisty ji prošetří Generální inspekce bezpečnostní sborů, která to má v kompetenci," upřesnil. Zprávy o akci prý průběžně předává policejnímu prezidentovi.

Podle Chovance by mohla být změna legislativy správnou cestou, jak postupovat proti squatingu. Bez změn v zákonech totiž nemůže policie sguatery tolerovat. "Rozumím tomu, že policie musí podle platné legislativy chránit soukromý majetek, za relevantní však považuji také otevření otázky, jak postupovat, pokud se soukromí vlastníci o svůj majetek řádně nestarají," doplnil Chovanec. Ministr zároveň policii vyzval, aby o podobných zásazích komunikovala s veřejností včas, jasně a transparentně.

Policie proti squaterům zasahovala několik hodin a už během zásahu se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Už v den zásahu si proto od policie vyžádali podrobnosti také pražští politici.

Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický řekl, že je nezbytné prověřit zákonnost akce. Vyzval policii ke zveřejnění videozáznamu. "To, že do objektu nebyl vpuštěn nikdo z nezávislých pozorovatelů, kteří by jednání obou stran sporu objektivně popsali, považuji minimálně za nestandardní," uvedl. 

Místostarosta Prahy 5 Lukáš Budín za strany Zelených uvedl, že radnice bude od policie chtít znát podrobnosti včetně toho, na kolik akce vyšla. "Připadá mi totiž neadekvátní," řekl Budín. Oficiálně prý městská část o zásahu jako úřad informována nebyla. "Já jsem o tom věděl, policisté mi volali," uvedl místostarosta.

Praha 5 chce podle Budína jmenovat speciální komisi, která by měla řešit budoucnost usedlosti. "Samozřejmě bude záležet na vlastníkovi, zda to bude chtít. My jsme připraveni s tím pomoci a záleží nám na tom, aby Cibulka nespadla a byla opravena," řekl. Kromě odborníků a politiků by v ní měli být také zástupci veřejnosti včetně squaterů.

"Vlastník této nemovitosti více než jedno desetiletí s chátrajícím objektem nic nedělal, což vyvolávalo dojem, že čeká, až objekt zchátrá definitivně, a on tak po jeho demolici získá lukrativní parcely pro developerský či jiný obchodní projekt s ekonomickým výnosem," uvedl Stropnický. Majitel budovy Oldřich Vaníček v telefonickém rozhovoru ze zahraničí řekl, že chce v usedlosti vybudovat "kvalitní zařízení pro seniory". Na přestavbě je ochoten spolupracovat s radnicí i magistrátem.

Zda policie poskytne záznam akce, je podle Procházky předčasné předvídat. "Hovořil jsem osobně s panem Matějem Stropnickým po telefonu, sdělil jsem, že na místě probíhají ještě úkony a jakmile budu mít další vypovídající informace, předám mu je. Třikrát jsem se pokoušel dovolat, nedovolal jsem se," dodal Procházka.

Historie usedlosti Cibulka sahá do 14. století. Usedlost je dlouhou dobu neudržovaná. Od roku 2006 byla v nabídce realitních kanceláří, její cena se postupně snižovala ze 150 na 130 milionů korun. Náklady na rekonstrukci jsou podle odhadů ještě vyšší.