Do konce roku nelze předpokládat naplnění minských dohod o příměří na Ukrajině, na které jsou navázány sankce Evropské unie proti Rusku. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro ruský rozhlas uvedl, že by EU mohla zrušit protiruské sankce do konce roku.

Také Zemanův názor, že by se Rusko mohlo do 20 let stát členem unie, není podle premiéra na pořadu dne. Za aktuální Sobotka považuje potřebu zlepšit komunikaci mezi EU a Euroasijskou hospodářskou unií, zformovanou Moskvou z bývalých sovětských republik, a vztahy s Ruskem napjaté kvůli konfliktu na Ukrajině. Zemanovy výroky v Rusku a návštěvu Moskvy ostře kritizovala bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

"Sankce, které přijala Evropská unie, jsou těsně propojeny s minskými dohodami. Minské dohody zatím plněny nejsou - a to plnění minských dohod je rozloženo na celé období letošního roku. Čili nedá se předpokládat realisticky, že minské dohody budou splněny ještě před koncem letošního roku," uvedl Sobotka.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Souhlasil nicméně s tím, aby sankce byly zmírněny nebo zrušeny, pokud se dohody z běloruské metropole naplní. "Ale klíčová je podmínka naplnění minských dohod, a to jak ze strany Ukrajiny, tak přirozeně ze strany (východoukrajinských) separatistů, kteří postupují v dohodě s Ruskem," zdůraznil premiér.

Při setkání s novináři po pietním aktu na Olšanských hřbitovech se vyjádřil i k Zemanovu názoru na možné členství Ruska v EU do dvou dekád. "Já myslím, že máme teď úkoly, které jsou asi aktuálnější a týkají se rozšíření Evropské unie o země, které už s Evropskou unií mají podepsanou asociační dohodu," uvedl premiér.

Podle něj Moskva také zatím neavizovala, že by o takové členství měla zájem. "Naopak Rusko vytváří své vlastní integrační uskupení, Euroasijskou unii, a to, co je myslím na pořadu dne, je zlepšit komunikaci mezi Euroasijskou unií a Evropskou unií, aby nedocházelo ke konfliktům a obchodním válkám," soudí Sobotka.

"Na co bychom se měli soustřeďovat, je překonat krizi na Ukrajině a zlepšit vztahy, které dneska jsou mezi Evropou a Ruskem velmi napjaté právě v důsledku přístupu Ruska k ukrajinské krizi," dodal.

Němcová označila Zemana kvůli jeho vyjádřením v Rusku za služebníka kremelské propagandy.

"Miloš Zeman se nijak neohradil proti ruské okupaci Krymu. Nekonzultoval s nikým možnost rušení sankcí a členství Ruska v Evropské unii. Neodmítl Putinovu obhajobu paktu Stalina a Hitlera o napadení Polska. Jednal s oligarchou Jakuninem, který souhlasí s okupací ČSSR v roce 1968. Nezastal se politických vězňů. Nevymezil se proti působení ruské propagandy zaměřené proti Západu. Podle veřejných zdrojů v první řadě obhajoval ekonomické zájmy svých přátel, nikoli zájmy České republiky," shrnula bývalá šéfka Sněmovny Zemanovu cestu do Moskvy.

"Zeman svou účastí v Moskvě posloužil kremelské propagandě k posilování ruských vojenských ambicí a k podpoře kultu Vladimira Putina. Prezident Miloš Zeman posouvá Českou republiku na Východ a oslabuje svými kroky naši pozici u spojenců v NATO i v Evropské unii," dodala v prohlášení.