Voda v pražských Dejvicích není pitná. Obyvatele této části o tom dnes preventivně informovaly Pražské vodovody a kanalizace a oblast začaly zásobovat vodou z cisteren.

Společnost tak reagovala na informaci o zvýšeném výskytu průjmových onemocnění v Dejvicích a okamžitě zahájila kontrolu kvality pitné vody, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek. Výsledky kontroly podle něj budou v pondělí.

Podle zástupce mluvčího Prahy 6 Petra Vybírala by opatrní měli být všichni obyvatelé městské části. Na radnici se během dne začali obracet i lidé z Vokovic a dalších částí.

Případné zdravotní problémy, které závadná voda způsobila, podle mluvčích okolních nemocnic nejsou vážné.

Pražská záchranná služba podle mluvčí Jiřiny Ernestové od sobotní noci odvezla do střešovické nemocnice a Motola z této oblasti zhruba 40 pacientů, kteří potřebovali pomoc. Dalším radili po telefonu. Podle Ernestové je nyní nutné dostatečně informovat obyvatele, kteří se například v podvečer vrátí z víkendu.

Několik tisíc letáků po oblasti a do domů rozváží společnost PVK, aktuální informace je možné získat na webu společnosti. Lidi na místě informuje i hygienická služba a městští strážníci, řekl Mrázek. Registrovaní odběratelé dostali informace esemeskou.

Výraznější nárůst počtu pacientů se zažívacími problémy zaznamenali na pohotovosti v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. "Jedná se řádově o desítky pacientů, u nichž jsou obdobné příznaky: nevolnost, zvracení, průjem, zvýšená teplota," sdělila mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Potíže ale neznamenaly pro nemocné vážné ohrožení, pacienti nemuseli být ani hospitalizováni.

O problému byli podle mluvčí radnice informováni také všichni ředitelé škol, školek a zařízení pro seniory a dlouhodobě nemocné. "Určitě zítra ráno bude režim ve školách a školkách upraven tak, aby děti nebyly v ohrožení," uvedla Kolínská. S uzavřením těchto zařízení ale se zatím podle ní nepočítá.

Školy mají doporučeno připravovat studenou stravu. Vodu nemají používat ani po převaření, řekl ředitel jedné ze základních škol v postižené oblasti.

Otevřena bude také Vysoká škola chemicko-technologická, která sídlí v Dejvicích. Její mluvčí Michal Janovský řekl, že studenti budou o závadnosti vody informováni, výjimečná opatření kvůli tomu přijímána nebudou.

V motolské nemocnici podle mluvčí Pavlíny Dankové lékaři oproti běžnému provozu ani nezaznamenali nijak výrazný nárůst počtu pacientů s průjmovým onemocněním. Ani zde nebyl nikdo hospitalizován se závažnými příznaky.

mapka odstavky

Opatření se týká 32 000 lidí. Lokalita je ohraničená ulicemi Milady Horákové, U Vorlíků, Na Zátorce, náměstím Pod Kaštany, ulicemi Wolkerova, Gotthardská, Goetheho, Za Císařským mlýnem, Papírenská, Jednořadá, Šestidomí, Ve Struhách, Čínská, Terronská, Pod Juliskou, Na Kvintusce, Na Šťáhlavce, Bílá, Božkova, Na Kocínce, Na Kotlářce, Kolejní, Na Vlčovce, Evropská, Gymnasijní, Pevnostní, Generála Píky, Svatovítská, Václavkova a Dejvická.

Podle vedoucí odboru epidemiologie pražské hygieny Zdeňky Jágrové jsou příčinou zdravotních potíží obyvatel Dejvic pravděpodobně koliformní bakterie. Odbornou pomoc vyhledalo asi 130 lidí, řekla Jágrová pro Českou televizi. Lidé z Dejvic by podle ní měli pít balenou vodu a nepoužívat vodu z kohoutku.

Situace bude prvním bodem programu pondělního jednání vedení městské části. "Budeme samozřejmě chtít vysvětlení od ředitele PVK a i od rady hlavního města, protože to není na území Prahy 6 poprvé, a budeme požadovat přijetí takových opatření, aby se to už neopakovalo," dodala mluvčí. Obyvatelé Dejvic naposledy loni v srpnu nemohli pít několik dní vodu z vodovodu, protože podle hygieniků obsahovala bakterii E.coli.

Koliformní bakterie se běžně vyskytují v zažívacím traktu člověka, pokud je jejich množství ve vodě nebo v potravinách zvýšeno, mohou vyvolat zažívací potíže. Lidé by si při průjmech a zvracení měli vzít běžné protiprůjmové léky a dbát, aby byli řádně zavodněni. Pokud problémy neustoupí, měli by vyhledat nejbližšího lékaře.