Lidovci se na víkendovém sněmu postavili proti politickému islámu. Obsahuje podle nich prvky neslučitelné s demokracií a lidskými právy. Zároveň se postavili proti pronásledování křesťanů ve světě. Vyplývá to z usnesení, které v neděli delegáti sněmu přijali.

"KDU-ČSL rozlišuje mezi islámem jako náboženstvím a politickým islámem jako ideologií, která nese prvky neslučitelné s demokracií a lidskými právy," uvedli lidovci v usnesení. "Evropská nemuslimská většina musí vést s muslimskou menšinou neustálý dialog, vycházející ze zdůraznění evropských hodnot," dodává usnesení s tím, že v dialogu musí být důrazně rozlišováno mezi islámem jako náboženstvím a politickým islámem jako státní ideologií.

Evropa podle lidovců nesmí tolerovat vyjadřování nenávisti ke svým základním hodnotovým pilířům. "Sebevědomá Evropa musí vyžadovat, aby i v muslimských zemích byla respektována svoboda vyznání, jako ji respektujeme my, Evropané," dodali lidovci v usnesení. 

Usnesení na sněmu přednesl europoslanec Pavel Svoboda. Mnoho migrantů se podle něj v Evropě velmi dobře etablovalo. Založili rodiny a stali se "platnými členy evropské komunity". "Bohužel ale dochází ke směšování náboženských zvyklostí a pojetí státu a práva do jednoho celku," poznamenal s tím, že Česko zatím tento problém nezná. Západ podle něj před tímto problémem dlouho "strkal hlavu do písku".

"Pro mnohé muslimy je naše pojetí demokracie a lidských práv hříšné, protože odporuje právu šaría. Když etablované strany v Evropě tyto problémy neřešily, tak se jich bohužel ujala krajní pravice se vším neblahým balastem, co k tomu patří, tedy s přepjatým nacionalismem a populismem," zdůraznil. "Je třeba dát jasně najevo - populismus a nenávist ne, bránění kultury, demokracie a základních lidských svobod ano. Mnohonárodnostní Evropa ano, zpochybňování základní evropské civilizace ne," dodal.

Lidovci zároveň odmítli snahu představitelů Evropské unie, aby byli uprchlíci směřující do Evropy rozdělováni podle kvót. To by podle nich mělo zůstat v kompetencích jednotlivých států. Zároveň vyzvali k pomoci uprchlíkům. 

"Musíme rozlišovat mezi jednotlivými migranty," řekl delegátům místopředseda strany Ondřej Benešík s odkazem na ekonomické migranty z Afriky a válečné utečence z Blízkého východu. V případě ekonomických uprchlíků, kteří do Evropy proudí především na lodích přes Středozemní moře, by se podle něj měl potírat hlavně byznys převaděčů.

Lidovci také odsoudili pronásledování křesťanů ve světě, především na Blízkém východě nebo v Severní Koreji. Podle Svobody ročně zemře kvůli pronásledování až 100 000 křesťanů. "Počet pronásledovaných jde do desítek milionů," dodal.