Protikorupční policie zasahuje ve třech pobočkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jeho mluvčí Jiří Chvojka pro HN řekl, že hledají jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu Renaty Vesecké, která údajně měla být jmenována v rozporu s energetickým zákonem. S informací původně přišla Česká televize.

Zásah potvrdil i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej a nijak ho nekomentoval.

Podle úřadu je zásah nepřiměřený a považuje ho za porušení své nezávislosti. ERÚ proto podá na zásah stížnost a bude prý i informovat Evropskou komisi.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Státní zastupitelství vychází ze zcela absurdního předpokladu, že paní místopředsedkyně mohla být jmenována do své funkce v rozporu s energetickým zákonem, a tím, že ji paní předsedkyně jmenovala, způsobila státu škodu ve výši vyplaceného platu," dodal mluvčí.

Vesecká zatím místopředsedkyní zůstane. "Nikdo její setrvání ve funkci zatím nezpochybnil," řekl Chvojka.

Podle něj zásah paralyzoval činnost úřadu. Došlo k němu totiž v den, kdy se na ERÚ sešli zástupci velkých energetických firem. "Mohli si vybrat jakýkoliv jiný den," míní mluvčí. Podle něj je do některých kanceláří zablokovaný vstup.

Mluvčí také uvedl, že zásah v ostravské, jihlavské a pražské pobočce proběhl kolem osmé hodiny ráno. "Přišlo asi čtyřicet policistů, kteří si odnesli papírovou dokumentaci i počítač," řekl. Mluvčí úřadu doplnil, že policie v korespondenci o jmenovací dekret Vesecké, který hledají, už dříve požádala a nechápe proto, proč najednou došlo k tam závažnému zásahu.

Renata Vesecká byla mezi lety 2005 až 2010 nejvyšší státní zástupkyní. Loni byla jmenována místopředsedkyní pro legislativně-právní oblast na ERÚ. Na starost má právní otázky, kterými se úřad zabývá - například vedení sporů.

Jak ale loni psal týdeník Ekonom, Vesecká prý nesplňuje zákonné požadavky. Místopředsedou ERÚ může být jmenován pouze člověk, který splňuje předpoklady pro jmenování předsedou úřadu. Například má mít alespoň sedm let praxe v oboru energetiky a z toho nejméně tři roky v řídící nebo vedoucí funkci.

"Renata Vesecká ale v tomto oboru nikdy nepracovala; zatím se nejvíce mediálně proslavila tím, že ji bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová jmenovala jako jednu ze součástí takzvané 'soudní mafie,'" napsal loni v listopadu týdeník.