Premiér Bohuslav Sobotka odešle návrh na odvolání ministra školství Marcela Chládka prezidentovi Miloši Zemanovi. Předseda vlády to řekl České televizi. Sobotka dal ve čtvrtek svůj krok do souvislosti především s nařčením Chládka ze šikany vůči podřízeným. Zeman se k návrhu vyjádří po nedělním setkání s premiérem v Lánech.

O nástupci má být jasno do konce příštího týdne. Úřad dočasně povede ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). I když premiér Chládkovo působení v ministerském křesle hodnotil pozitivně, mezi politiky i odborníky se objevily hlasy, že ministrovo odvolání českému školství prospěje. Postupoval prý nekoncepčně a dělal a plánoval kroky, které by mohly školství škodit.

Ministr se ke svému odvolání vyjádří v pátek na tiskové konferenci. Ve čtvrtek prohlásil, že pro rezignaci nevidí důvod.

Možní nástupci

Vlasta Bohdalová - mimo jiné je místopředsedkyní výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

Vystudovala Pedagogickou fakultu v Českých Budějovicích, poté do roku 1996 vyučovala český jazyk. 

Alena Gajdůšková - odborná mluvčí ČSSD pro vědu, výzkum a inovace; do letošního března byla dva roky místopředsedkyní ČSSD.

Petr Hulínský - právník a od loňského února náměstek ministra školství.

Předtím byl zastupitelem hlavního města Prahy a v letech 2002-2006 náměstkem primátora. 

Lenka Teska Arnoštová - náměstkyně ministra zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD.

Pracovala například na ministerstvu zdravotnictví, v agentuře CzechInvest či v advokátní kanceláři Havel & Holásek.

Od roku 2008 působí i jako odborný asistent na 1. Lékařské fakultě UK v Praze. 

Jiří Zemánek - ve Sněmovně je mimo jiné členem hospodářského a rozpočtového výboru.

Vystudoval obor učitelství dějepisu a českého jazyka na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Pracoval mj. jako učitel na základní škole.

Eva Sýkorová - lékařka a vědkyně, specializuje se na výzkum chorob mozku a míchy a kmenových buněk.

Od roku 2001 je ředitelkou Ústavu experimentální medicíny AV ČR. 

V sociální demokracii už se začíná mluvit o možných Chládkových nástupcích.

Skloňují se například jména poslanců Vlasty Bohdalové a Jiřího Zemánka, náměstka na ministerstvu školství Petra Hulinského nebo senátorky Evy Sykové.

Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy.

Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové.

Chládkovo odvolání ministerstvu školství prospěje

Předseda školského výboru Sněmovny Jiří Zlatuška (ANO) považuje chystané odvolání ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) za krok, který ministerstvu jen prospěje.

Zveřejnění informací o šikaně podřízených bylo poslední kapkou, řekl Zlatuška.

Rychlý postup premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ocenila i opoziční poslankyně Anna Putnová (TOP 09). Věří, že do čela úřadu přijde člověk s jasnou koncepcí.

Zlatuška je přesvědčen, že po zveřejnění informací o Chládkově nevybíravém chování k podřízeným neměl premiér jinou možnost.

"Když se tato aféra dostala na veřejnost, tak se nedivím, že sociální demokracie musela opustit stranickou loajalitu. Je dobře, že to premiér udělal bez toho, aby na něco čekal," řekl někdejší rektor brněnské Masarykovy univerzity (MU). 

Další z bývalých rektorů MU, exministr školství Petr Fiala (ODS) ale prohlásil, že Sobotka se o rok opozdil, protože poprvé se informace o šikaně podřízených objevily loni na jaře.

"Teď se jen potvrdily. Je mi líto lidí, kteří to museli snášet. Každý ministr musí jít v chování vůči podřízeným příkladem a ne být opilý mocí. Slouží veřejnosti, ne lidé jemu. To platí pro každého člena vlády a zvláště pro ministra školství, který by měl jít v chování příkladem mladým lidem," uvedl předseda ODS v prohlášení.

Tomáš Feřtek z organizace EDUin poukázal na to, že konkrétní kroky a návrhy ministerstva školství neodpovídaly deklarovaným postojům zakotveným i ve strategických materiálech.

Chládek prý také zjistil, že není v jeho silách uvést do praxe zásadní a komplikované novinky - kariérní systém učitelů a změnu financování regionálního školství.

Bez ohledu na to Feřtek považuje neustálé změny v horkém ministerském křesle za negativní pro český vzdělávací systém. "Je problém, že životnost ministra je něco málo přes rok. To je tragická záležitost," poznamenal.