Praha 6 podá trestní oznámení kvůli znečištěné vodě v Dejvicích a Bubenči nejspíš začátkem příštího týdne. V současné době nechává zjišťovat, které trestné činy se mohly stát. Řekl to starosta městské části Jan Kolář (TOP 09). Vodu v Dejvicích kontaminovaly bakterie minulý pátek a do čtvrtečního odpoledne bylo bez pitné vody 32 000 lidí. Hygienici zaznamenali více než čtyři stovky nakažených.

Otrava vody v Praze: tisíce postižených, viník neznámý - čtěte ZDE

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) začaly vyřizovat žádosti obyvatel o odškodnění, dorazily jich stovky. Na základě předložené lékařské zprávy či účtenky z lékárny mají lidé nárok na 5 000 korun. Kontaminaci koliformními bakteriemi a noroviry, které vyvolávají střevní potíže, způsobila zřejmě odpadní voda, která pronikla do vodovodního řadu ve Střešovicích poškozeným slepým ramenem z roku 1925, které nebylo zaneseno v mapách, a vodohospodáři o něm proto nevěděli.

Bez pitné vody byli obyvatelé Prahy 6 od neděle do čtvrtečního odpoledne. Náhradní zásobování zajišťovala PVK 80 cisternami. Praha 6 začala v pondělí vozit pitnou vodu do škol a domů seniorů a v úterý ji začala zdarma rozdávat i obyvatelům.

700 žádostí o odškodnění

Pražské vodovody a kanalizace odeslaly na pojišťovnu prvních 65 z celkem 700 žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě. Všechny jsou od obyvatel, firmy se ještě nepřihlásily. Pojišťovna Kooperativa je pak začne v pondělí vyřizovat a proplácet, sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek a mluvčí pojišťovny Marek Vích. Hygienici zaznamenali více než čtyři stovky nakažených.

"Žádostí evidujeme asi 700. První z nich už jsme začali vyřizovat. Obyvatele, kteří neposlali všechny potřebné dokumenty, žádáme o doplnění. Ty formálně v pořádku budeme odesílat na pojišťovnu," řekl Mrázek.

Každý, kdo bude o pětitisícovou kompenzaci žádat, musí PVK předložit, kromě svých osobních údajů, jako je jméno či adresa, mimo jiné také lékařskou zprávu či účtenky z lékárny.