Občanští demokraté chtějí zavést jednotnou sazbu DPH, která bude 19 procent. Nyní jsou tři sazby ve výši deset, 15 a 21 procent. Strana také navrhuje, aby byla zrušena superhrubá mzda a zavedla se rovná daň z příjmu fyzických osob ve výši 19 procent. Ve stejné výši 19 procent by měla být zachována daň z příjmů firem. Vyplývá to z priorit programu, které v sobotu ODS zveřejnila na 26. kongresu v Praze. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se jedná jen o populismus.

ODS chce hlavně snížit základní sazbu DPH z 21 na 19 procent, která se zvyšovala kvůli penzijní reformě a následnému zavedení druhého důchodového pilíře. Současná vláda druhý pilíř ruší. "Když jsme to tehdy kvůli penzijní reformě zvyšovali, tak nás sociální demokraté peskovali za to, že zvyšujeme daně. Teď mají šanci ukázat, že to tehdy mysleli vážně a tu základní sazbu DPH snížit," řekl ekonomický expert strany Jan Skopeček.

Superhrubou mzdu podle něj chtějí občanští demokraté zrušit kvůli tomu, že na daních lidé odvedou státu méně peněz. Rovnou daň pro firmy zase ODS zdůvodňuje současným hospodářským růstem, při kterém by se neměly daně pro firmy zvyšovat. "Pokud bychom začali zvyšovat korporátní daně, tak je to nejlepší cesta, jak hospodářský růst zabít. Firmy by měly mít stabilní daňové prostředí," řekl Skopeček.

Podle předsedy ODS Petra Fialy by se měly také zrušit tři druhy daní - z nemovitosti, nabytí nemovitosti a silniční daň. "Jsou to daně, které pro stát nejsou z hlediska příjmů tak důležité," řekl Skopeček. Podle něj tyto daně pro stát generují zisk v řádech jednotek miliard korun, ale je za tím hodně administrativy, za kterou platí stát i plátci těchto daní. Odstranit by se podle Fialy měly také některé daňové výjimky. "Když odstraníme výjimky, tak můžeme daňové sazby dále snižovat," řekl Fiala.

Další část nových programových priorit ODS se týká sociální politiky. "Přestaneme sociální dávky plošně rozdávat, ale budeme je dávat jen těm, kteří chtějí pracovat," uvedl Fiala. Zároveň by se podle šéfa občanských demokratů mělo kontrolovat, kdo dávky dostane a kam tyto peníze pak investuje. "Kdo něco od státu požaduje, musí počítat z důslednější kontrolou," zdůraznil Fiala.

Občanští demokraté také nechtějí zavést registrační pokladny, o což se snaží současná vláda. Pokud se zavedou, tak je v budoucnosti chtějí zrušit. "Domníváme se, že to je zbytečné nebo dokonce škodlivé," řekl místopředseda strany Martin Kupka. Podle něj tím stát podnikatelům spíše překáží místo toho, aby jim pomáhal. "Chceme bránit dalšímu zahlcování povinnostmi pro podnikatele a živnostníky," dodal Kupka.

Mezi další priority programu patří zahraniční a bezpečnostní politika. "Abychom ochránili lidi a zajistili jejich bezpečnost, stačí, když budeme mít jednotnou a srozumitelnou zahraniční politiku, kterou dáme jasně najevo, že patříme na západ, a ne na východ," uvedl Fiala. Zvýšit by se podle něj měly postupně výdaje na obranu na dvě procenta HDP. K tomu se země zavázala Severoatlantické alianci.

Fiala kritizoval vládu i prezidenta. ODS je podle něj "v cajku"

Předseda ODS Petr Fiala při sobotním zahájení kongresu strany v Praze kritizoval vládu. Podle něj se chová neodpovědně v době ekonomického růstu, jelikož neinvestuje, nešetří a nesplácí dluhy. Kritice neušel ani prezident Miloš Zeman, který podle něj ohrožuje Česko svojí zahraniční politikou, za kterou je přitom odpovědná vláda.

Podle Fialy dělá premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) stejné chyby jako před deseti roky, kdy byl ministrem financí. "Chová se neodpovědně, má výhodu ekonomického růstu, ale nešetří, nesplácí dluhy ani neinvestuje," prohlásil Fiala. Současná vláda podle něj investuje méně peněz než v době recese a místo toho se snaží zalíbit voličům například zrušením zdravotnických poplatků.

Šéf občanských demokratů kritizoval také ministra financí Andreje Babiše (ANO), který podle něj zneužívá moc ve prospěch svého byznysu. Jeho kritika směřovala i na prezidenta, který podle něj stát ohrožuje zahraniční politikou, za kterou má být odpovědná vláda. "Posouvá nás to na východ, kam nechceme," řekl Fiala. Jeho zhruba hodinový projev ocenilo přes 700 delegátů sněmu bouřlivým potleskem.

Fiala v projevu zhodnotil také současný stav bývalé vládní strany. Podle něj se daří platit dluhy, ODS dobře hospodaří a měla by letos skončit v plusu. V prvním čtvrtletí letošního roku měla ODS přebytek osm milionů korun. "ODS je v cajku," řekl Fiala. Podobně situaci vidí i místopředseda strany Martin Kupka. "Podařilo se nám vypořádat s ekonomickými problémy, máme přebytkový rozpočet, splácíme dluhy. Neseme v tomhle ohledu zátěž z minulosti, ale neseme ji důstojně," řekl Kupka.

Podle Fialy nejsou občanští demokraté mrtvou stranou, ale politickou stranou budoucnosti, která před dvěma lety po pádu vlády premiéra Petra Nečase spadla na dno. "Minulost nemůžeme změnit, proto mě zajímá budoucnost," dodal Fiala.

ODS chce získat voliče mimo jiné tím, že plánuje snížení některých daní. "Vždycky, když je ODS v opozici, říká, že sníží daně. Když vyhraje volby a vládne, tak daně zvyšuje. Naopak naše středolevicová vláda daně snížila. Například jsme důchodcům vrátili slevy, které jim sebrala ODS," uvedl Sobotka.

Ministr financí Babiš v reakci na sobotní návrhy ODS prohlásil, že je nebere moc vážně. "Když byla ODS u moci, tak navyšovala daně. Superhrubou mzdu chtějí zrušit, když ji oni zavedli. Je to takové populistické plácnutí," řekl vicepremiér.

Delegáti museli zaplatit účastnický poplatek, aby v sobotu mohli na kongresu být. Proti poslednímu zářijovému kongresu byl zvýšen o 500 korun na 1 500 korun. Delegáti zaplnili sál Fora Karlín z velké většiny. "To, že se naši členové podílejí na těchto akcích, je naprosto normální a je to tradice ODS. Není to nic zvláštního," řekl Fiala. Na kongres podle něj byli pozváni všichni členové strany. Jeho předchůdci Václav Klaus, Mirek Topolánek a Petr Nečas pozvánku nedostali.

ODS představila nové logo