Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pondělí ruskému velvyslanci v ČR Sergeji Kiseljovovi vyjádřil své znepokojení nad ruským sankčním seznamem osob z EU, které nesmějí vstoupit do země, i nad ruským dokumentem o invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 do Československa, který má za hrubě zkreslený. Řekl Zaorálek po schůzce. Zařazení čtyř českých politiků na seznam Česko podle něj pokládá za neodůvodněné. Odmítá takové zacházení s českými občany.

Kiseljov podle Zaorálka popsal vznik sankčního seznamu, který čítá celkem 89 jmen evropských politiků a diplomatů. Z Česka jsou na něm bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, poslanec Marek Ženíšek (oba TOP 09), europoslanec Jaromír Štětina a bývalý eurokomisař Štefan Füle. Vznikal prý rok a půl a jsou na něm osoby, které podle Moskvy sehrály nějakou roli nebo podporovaly "převrat na Ukrajině".

Podle Zaorálka má tato černá listina nebezpečnou souvislost s dokumentem ruské státní televize o dosud neznámých stránkách Varšavské smlouvy. Invaze vojsk paktu v srpnu 1968 byla podle něj zákrokem proti chystanému převratu v Československu, který mělo na svědomí NATO a bývalí esesáci a fašisté, jak snímek mluví o tehdejší československé opozici.

"Podstatou toho seznamu má být to, že jsou to ti, kteří se podíleli na údajném převratu v Kyjevě, zatímco ten film zase mluví o tom, jak údajný převrat v roce 1968 nebyl dílem Čechů a Slováků, ale esesáků a amerických a německých imperialistů," uvedl šéf diplomacie. Zdůraznil, že tyto konspirační teorie a nasazování "zlé psí hlavy" Západu v Rusku ho velmi znepokojují.

"Neexistuje cesta ven ze vztahů, které dneska jsou mezi Evropou a Ruskem, pokud bude pokračovat to, že se takto neustále lživě a nepravdivě bude zacházet s událostmi," prohlásil Zaorálek. Podle něho dokument odráží i současné obtížné česko-ruské vztahy.

Velvyslanec se podle ministra snažil význam snímku bagatelizovat a zdůraznil, že stále platí dřívější vyjádření sovětského prezidenta Michaila Gorbačova i jeho ruských nástupců, kteří se přihlásili k ruské morální odpovědnosti za invazi do Československa v roce 1968.

Zaorálek toto zlehčování prý odmítl. Stejně tak jako Česko v souvislosti se 70. výročím konce druhé světové války odmítlo překrucování její historie a role sovětské armády, není možné hrubě zkreslovat pravdu o událostech roku 1968, sdělil ministr Kiseljovovi. "Tento film je projevem trendu, který je nebezpečný, a já se obávám, že něco podobného se může opakovat," podotkl.

Zatímco tento dokument se podle Zaorálka týká česko-ruských vztahů, sankční seznam je celounijní problém, na který EU také bude reagovat společně. Předpokládá, že se mu bude věnovat příští jednání ministrů zahraničí EU. "My tohle pokládáme za neodůvodněné, nezargumentované a odmítáme takovýto způsob zacházení s našimi občany," přiblížil, jaký bude postoj Česka, který už dnes sdělil ruskému velvyslanci.

Dokument líčil československou opozici jako fašisty a esesáky

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil sankční seznam za odpověď na protiruské sankce EU zavedené kvůli postupu Ruska na Ukrajině. Tuto souvislost připustila i Moskva.

Dokumentární film o "odtajněných stránkách" dějin Varšavské smlouvy vysílala ruská státní televize Rossija 1 v květnu. Podle jeho tvůrců byl pakt obranným spojenectvím bránícím sovětské spojence před "agresivní" Severoatlantickou aliancí. V tomto duchu televize obhajovala i invazi do Československa v srpnu 1968. Do ČSSR se podle ní chystalo vtrhnout NATO a tehdejší opozici líčí jako esesáky, fašisty a kolaboranty.

"Velmi bychom si nepřáli, aby ruská vláda nebo ruská média zkreslovala to, k čemu došlo v srpnu 68. To byla jednoznačně okupace, odehrálo se to proti vůli tehdejší československé vlády, proti vůli našich občanů," poznamenal v pondělí k filmu ministerský předseda.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Historici tento dokument označili za návrat k propagandistickým metodám Sovětského svazu. Odsoudil ho v pondělí i europoslanec a zahraničněpolitický mluvčí hnutí ANO Pavel Telička. Film podle něj "hrubým a propagandistickým způsobem zkresluje tehdejší skutečné události a manipuluje s důvody vpádu vojsk do naší země".

"Společně s neodůvodněným zařazením některých českých a evropských politiků na tzv. černou listinu jde o další důkaz chřadnutí ruské demokracie a nástupu brežněvovského myšlení a chování," soudí Telička.

Snímek odsoudilo také slovenské ministerstvo zahraničí. "Odvysílání tohoto dokumentu, který se snaží přepisovat dějiny a falšovat historické pravdy o takové stinné kapitole naší historie, poškozuje deklarované tradičně dobré slovensko-ruské vztahy. (...) Trváme na respektování pravdy i o událostech z roku 1968, které znamenaly pro Československo a jeho občany velkou a dlouhotrvající tragédii," uvedlo ministerstvo v prohlášení.  Od ruské vlády Bratislava očekává kroky k zamezení zkreslování tragické části historie slovensko-ruských vztahů.

Moskva v pondělí vyjádřila hluboké zklamání z reakce Evropské unie na sankční seznam, který oficiálně nezveřejnila, ale neoficiálně jej poskytla unijním diplomatům. Ti o něj prý sami žádali v zájmu předejít nepříjemnostem, aby se evropští politici o zákazu vstupu do země nedozvídali až na letišti v Rusku.