Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) dostala od lidí na "vysvědčení" v průměru trojku. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Proti kabinetu Petra Nečase (ODS) si tak polepšila o téměř půl stupně. Známky Sobotkovy vlády jsou navíc vyrovnanější, drží se kolem trojky, kdežto u Nečasovy dostala jednotlivá ministerstva známky od trojky až po horší čtyřku.

Češi hodnotili ministerstva a úřad vlády v průzkumu známkami jako ve škole. Nečasova vláda dostala v květnu 2013, krátce před svým pádem odstartovaným červnovým policejním zásahem na úřadu vlády, v průměru 3,5 stupně.

Současná Sobotkova vláda obdržela v letošním květnovém průzkumu známku 3,1. Podporu měla nynější vláda častěji mezi příznivci stran vládní koalice, ale některá ministerstva teď hodnotili příznivěji i stoupenci ODS či TOP 09.

U Nečasova kabinetu bylo rozpětí známek od 2,97 u ministerstva kultury po 4,20 ministerstva práce a sociálních věcí. U Sobotkovy vlády sahají známky od 2,70 po 3,41 stupně. Opět bylo nejlépe hodnoceno ministerstvo kultury a nejhůře ministerstvo práce.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Proti Nečasovu kabinetu si polepšila všechna ministerstva, a to nejméně o dvě desetiny stupně. Třeba u ministerstva financí, které za Nečasovy vlády řídil Miroslav Kalousek (TOP 09) a nyní Andrej Babiš (ANO), se hodnocení zlepšilo téměř o celý stupeň - ze 4,06 za Kalouska na aktuálních 3,12.

Ministerstvo financí je ale nejrozporněji hodnoceným úřadem v letošním průzkumu. Zhruba 30 procent lidí Babišovu úřadu dalo jedničku, nebo dvojku, ale 35 procent oznámkovalo ministerstvo čtyřkou či pětkou.

Letos zařadilo CVVM do průzkumu i hodnocení Kanceláře prezidenta republiky, která dostala od Čechů průměrnou známku 3,28 stupně. Průzkum provádělo centrum od 11. do 18. května mezi 1043 obyvateli Česka ve věku nad 15 let.

Hodnocení českých vlád (jednička - nejlepší, pětka - nejhorší):

Hodnocení českých vlád (jednička - nejlepší, pětka - nejhorší):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: CVVM