Státní zástupce v pondělí podal k soudu obžalobu v kauze lobbisty Ivo Rittiga a dalších devíti lidí ohledně petrochemické firmy Oleo Chemical. Skupina je podezřelá z vyvedení téměř 20 milionů korun ze společnosti. O vývoji v případu informoval na webu dozorující žalobce Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Policie obvinila kromě Rittiga například zakladatele firmy Michala Urbánka a Kamila Jirounka či Rittigova obchodního partnera Petera Kmetě. Jeden z obviněných je podle žalobce označený jako spolupracující.

Podle Borguly se skupina měla v letech 2009 až 2011 dopouštět vyvádění peněz, krácení daně z příjmů firmy Oleo Chemical a zastírání původu vyvedených prostředků. Stát prý přišel na daních o 3,7 milionu korun. "Následně měla být z vyvedených prostředků legalizována částka nejméně ve výši 13,3 milionu korun," uvedl Borgula.

Protikorupční policie stíhá podezřelé v kauze od loňska, vyšetřování uzavřela letos koncem února. Borgula jména obžalovaných nesdělil, podle dřívějších informací médií jsou mezi nimi Rittigovi právníci Karolína Babáková a David Michal z advokátní kanceláře MSB Legal, jednatel firmy Peskim nabízející účetnictví Petr Michal, šéf výroby v Oleo Chemical (OCh) Radomír Kučera, Jana Šádková z firmy Oil Technologies a spolupracující pozici žádá finanční odborník Jaroslav Kubiska. Všech deset lidí zůstalo na svobodě, návrhy na vazbu zamítl už dříve soud.

Rittigova právnička Katarína Kožiaková Oboňová v pondělí řekla, že obžaloba je předčasná a nemá důvod. "Myslíme si, že nebyla provedena řada důkazů," uvedla. Výpověď Kubisky prý neobsahuje žádná fakta směřující k Rittigovi. Podobně se vyjádřil advokát Šádkové Jiří Matzner, podle kterého není Kubiska "zásadní svědek" ve vztahu k jeho klientce. Šádkovou podle advokáta policie neobvinila jako hlavního pachatele, ale je stíhána kvůli údajné "nápomoci ke spáchání trestného činu".

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle vyšetřovatelů mířily peníze za fiktivní práci z OCh přes Kmeťovu firmu Cokeville Assets právě k Rittigovi. Jeden z obviněných šéfů firmy Jirounek to v dřívějším rozhovoru s ČTK odmítl. Podle něj šlo o standardní poradenství. Podle policie ale nákladné poradenské služby měly ve skutečnosti zajistit pro OCh finančně zajímavou zakázku ohledně pohonných hmot pro dopravní podnik v Praze.

Kubiska dříve spravoval mimo jiné Rittigovy účty a již dříve při vyšetřování naznačoval, že požádá o spolupracující pozici. Pokud dojde na hlavní líčení, mohl by soud přihlédnout k jeho přiznání a vynést pro něj mírnější trest. Spolupráci obviněného ale nemusí uznat. Kubiskova výpověď údajně rozkrývá, jak skupina kolem Rittiga vyváděla peníze přes účty v cizině. Obhájci ostatních obviněných Kubiskovo vyjádření zpochybňují.

Ivo Rittig o svém podnikání mluvil v červnu loňského roku v DVTV.

Ivo Rittig: Vím, jak funguje byznys, a tím se živím

Ivo Rittig

- Narodil se 3. ledna 1963. Trvalé bydliště má v Monaku, odkud příležitostně jezdí do ČR.

- Podle internetové verze obchodního rejstříku dříve figuroval ve statutárních orgánech řady firem, v současnosti je jeho jméno k nalezení již jen u akciové společností Taminvest CZ a společností s ručením omezeným Rittig & Partners a R.E.C-CONSULTING v likvidaci.

- Výše majetku Iva Rittiga je sporná. Policisté, kteří chtěli zajistit jeho majetek kvůli případné náhradě škody v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, dospěli k závěru, že Rittig oficiálně nevlastní žádné nemovitosti ani v Monaku, ani v České Republice.

- V uplynulých letech Rittiga média opakovaně označovala za jednoho z "kmotrů" ODS, kteří měli velký neformální vliv na rozhodování pražského magistrátu, zejména na jím vypisované zakázky. Rovněž mu je přisuzován velký vliv na bývalého středočeského hejtmana a dvojnásobného ministra Petra Bendla.

- Podle tisku se Rittig vyučil prodavačem a praxi absolvoval v pražském lahůdkářství U Paukertů. V roce 1981 nastoupil jako prodavač do podniku Potraviny Praha a o dva roky později se stal vedoucím samoobsluhy. Jeho působení v prodejně podle Hospodářských novin skončilo mankem 766 000 Kčs. Rittig kvůli tomu údajně strávil tři roky ve vazbě a v roce 1988 ho soudy potrestaly devíti roky vězení. V roce 1990 byl však propuštěn na základě amnestie. Trest si pak nechal zahladit.

- Počátkem 90. let se Rittig stal promotérem boxerských zápasů a začal podnikat v oblasti luxusní módy. Podle týdeníku Respekt si jeho firmy půjčily u Komerční banky několik set milionů korun, které podle týdeníku nesplatily, načež byl dluh údajně vyveden do České konsolidační agentury.

- S Rittigovým jménem bývá v tisku spojováno několik kauz. Nejznámější je zakázka na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek. V souvislosti s tímto případem policie loni v únoru obvinila Rittiga a čtyři další osoby z praní špinavých peněz. Rittig se proti prohlášení fondu brání žalobou, kvůli tvrzení o tom, že u něj končily peníze z jízdenek, zažaloval i vydavatele deníku Blesk.

- Žalob kvůli tvrzením o jeho účasti na podezřelých obchodech podal podnikatel v poslední době více. Nelíbila se mu například slova šéfa české pobočky Transparency International (TIC) Davida Ondráčky, který loni v březnu v televizi řekl, že Rittig údajně figuruje "ve fotovoltaické kauze Amun.Re". Pražský městský soud Rittigovu žalobu loni v září nepravomocně zamítl, letos v dubnu mu tentýž soud nepřiznal ani nárok na omluvu a odškodné od vydavatelství Mladá fronta kvůli článku v týdeníku Euro, který pojednával o jeho zapojení do solárního byznysu.

- V červnu 2013 jej místopředseda ČSSD a současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek veřejně nazval "lupičem". Rittig se kvůli tomu se Zaorálkem soudil a loni v březnu bylo rozhodnuto, že se Zaorálek nemusí za použití výrazu lupič omlouvat. Lobbistovi nicméně přiřkl právo na satisfakci za to, že ho Zaorálek dal do souvislosti se zlatem a penězi nalezenými při policejní razii na Úřadu vlády a dalších místech v červnu 2013.

- I v některých dalších žalobách na ochranu osobnosti Rittig uspěl. Za spojení se zlatem a miliony se Rittigovi měla omluvit Česká televize ve svém zpravodajském pořadu Události. Podle nepravomocného rozsudku se má Rittigovi omluvit vydavatelství Economia, a to za článek "Razie proti kmotrům", který prý zasáhl do lobbistovy občanské cti. I v tomto případě ovšem soud zamítl Rittigův požadavek na stotisícové odškodné.

- Počátkem letošního března podalo státní zastupitelství obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS). Podle dřívějších informací se žaloba týká Rittiga, exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové (dříve Nagyové), Rittigova obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Koncem května ale Městský soud v Praze vrátil žalobcům kauzu k došetření.

- Loni v září obvinil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu deset lidí z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Obvinění, mezi nimiž figuruje i Rittig, údajně vyváděli peníze ze společnosti Oleo Chemical a ty dále převáděli za účelem zastření jejich pravého původu. Nyní státní zástupce podal obžalobu, skupina je podezřelá z vyvedení téměř 20 milionů korun.

Ivo Rittig: Vím, jak funguje byznys, a tím se živím