Kabinet Bohuslava Sobotky chce už brzy zvýhodnit rodiče, kteří se starají o děti. Od ledna 2017 plánuje ministerstvo práce a sociálních věcí vypočítávat odvody na sociálním pojištění podle toho, kolik člověk vychovává dětí. Rodiče jedináčků by zůstali na současné, 28procentní sazbě, od dvou a více potomků by ale výše odvodů klesala. Naopak bezdětní by měsíčně odváděli o procento víc.

Autorem myšlenky, kterou teď ministerstvo převzalo, je vládní důchodová komise. Její předseda Martin Potůček přiznává, že systém nezabrání tomu, aby z výhod nižších odvodů čerpali i rodiče, kteří své děti nepovedou k práci, a "vyrobí" tak lidi závislé na dávkách. 

"Žádný sociální systém není ideální a účinný ve všech případech. Každý jsme jiný a životních situací je spousta, takže systémy pracují s většinou populace, kde to funguje. Výjimky se najdou," říká Potůček v rozhovoru s HN.

Změna počítá s rozdílnými sazbami podle počtu vychovaných dětí. Co to znamená "vychované dítě"? 

Ono to není vychované dítě, ale vychovávané dítě. Čili v roce, kdy se pár nebo jeden rodič stará o dítě, se na něj bude vztahovat příslušná sazba. Už jsem dostal podnět od matky, která vychovala tři děti, ale už jí odešly z mateřské náruče, takže se sice zasloužila, ale teď už bude muset platit, jako kdyby je nevychovala. Ale je to prostě tak. Už ty děti nemá, jsou na vlastních nohou. 

Takže návrh svým způsobem zvýhodňuje rodiny s dětmi právě v době, kdy se o ně starají. A když už odejdou nebo dokud ještě nejsou, tak by ty sazby prostě byly o nějaké to procento vyšší.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se