Vedení hlavního města chce ještě letos zpřísnit zkoušky pro pražské taxikáře. Zároveň chce projednat návrh změny zákona, aby "taxikařina" přestala být takzvanou koncesovanou živností. Novinářům to v pátek řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

V Praze je podle dřívějších informací magistrátu evidováno téměř 4 tisíce vozidel taxislužby, ve skutečnosti jich ale po městě jezdí víc.

"Taxíky jsou jedním z reputačních rizik Prahy. Založili jsme proto tým taxi, který problematiku řeší. Musíme se jí zabývat z hlediska legislativy, organizace i restrikce," řekla primátorka.

Jednou z oblastí, kterou chce vedení města změnit, jsou zkoušky taxikářů, při kterých získávají od magistrátu povolení.

"Současná forma není úplně ideální a zvládne ji každý, chceme zkoušky proto zpřísnit. Nyní jsou v podstatě pouze z místopisu, měla by ale být například i z cizích jazyků," řekla Krnáčová. Zpřísnit se mají také kontroly, na nichž spolupracují městská i státní policie.

Zaměřit se chce Krnáčová především na oblast Prahy 1 a letiště, kde by se mohly zvýšit počty hlídek.

Zároveň primátorka uvedla, že město zvažuje změnu zákona tak, aby "taxikaření" nebylo koncesovanou živností. "Je třeba zvážit, zda je vůbec potřeba, aby koncesi měli mít, a zda by neměli fungovat normálně jako běžní živnostníci," řekla Krnáčová.

Praha se chce zabývat v následujících měsících také problémem s nezaplacenými pokutami ze správních řízení. Někteří taxikáři totiž městu dluží více než milion korun. "Nyní budeme hledat cestu, jak toto řešit," uvedla Krnáčová.

Některé zahraniční bedekry nepopisují Prahu z hlediska taxislužeb příliš lichotivě. V minulosti se opakovaně objevily informace o okrádání turistů, kdy si řidiči mnohdy účtovali několikanásobně vyšší sazby, než uváděly ceníky.