Cizinecká policie v uplynulém týdnu zadržela v Česku zhruba dvojnásobný počet nelegálních migrantů, než bylo dosud obvyklé. V průměru jich letos bylo asi 30 týdně, v uplynulém týdnu jen od čtvrtečního odpoledne, kdy ministr vnitra Milan Chovanec kvůli migrační krizi vyhlásil posílení kontrol, policie zadržela 96 nelegálních migrantů. Řekla to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Výjimečná byla podle ní v počtu zadržených běženců noc na pondělí, kdy policie zadržela 21 nelegálních migrantů, za celý víkend jich bylo 36. "Téměř všichni byli nalezeni při kontrole mezinárodních vlaků z Rakouska, hlavně na Břeclavsku, další větší skupina v Praze a také v Pardubicích," řekla k víkendu.

Ministr vnitra Milan Chovanec ve čtvrtek na mimořádné schůzi sněmovny k migraci ohlásil, že Česko kvůli migrační krizi posiluje kontroly ve vlacích z Maďarska a na některých vybraných silnicích v příhraničí. Opatření bylo podle Rendlové vyhlášeno ve třech krajích. V Jihomoravském a Jihočeském kraji kvůli jejich státní hranici s Rakouskem, přes něž běženci do Česka přicházejí, a v Kraji Vysočina kvůli kontrolám na dálnici D1. Při kontrolách s cizineckou policií spolupracuje pořádková a dopravní policie.

Jihomoravská policie o víkendu zadržela 14 migrantů, uvedla už dříve. Třináct z nich odhalila při kontrole vlaků, jednoho v autobusu z Rakouska. Na Vysočině se policisté zaměřují vedle D1 také na hlavní silniční tah vedoucí k rakouské hranici přes Znojmo i regionální silnice u hranic, kontrolují také vlaky. "Od pátku doteď jsme žádného běžence nezachytili," řekla v pondělí před 11:00 mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

V Jihočeském kraji prověřuje pohyb cizinců několik desítek policistů, a to nejen v příhraniční oblasti s Rakouskem. "Kontroly provádíme i hlouběji ve vnitrozemí," řekl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Policisté kontrolují cestující na železnici a osádky aut. "Nestavíme úplně každé auto, kontrolujeme jen vybrané vozy," dodal Bajcura.

Na zvýšený příliv nelegálních migrantů cizinecká policie reagovala větší intenzitou kontrol už koncem loňska a počátkem letoška, podotkla Rendlová. Připomněla dříve zveřejněná čísla, podle nichž cizinecká policie do konce května v ČR odhalila 2 418 nelegálně pobývajících cizinců, což bylo zhruba o 42 procent víc než o rok dřív. Nejčastěji to byli státní příslušníci Kosova, Sýrie a Afghánistánu. Mezi další národnosti, které chtěly Českem projít, patřili občané Iráku, Pákistánu, Alžírska či Somálska.

Evropská unie nyní čelí zvýšenému přílivu migrantů hlavně přes Itálii a Řecko. Evropská komise proto navrhla kvóty, podle nichž by se měly členské státy postarat o desetitisíce žadatelů o azyl. V Česku se proti kvótám postavila vláda i prezident Miloš Zeman, prosazují pomoc běžencům v jejich zemích nebo uprchlických táborech.

Česko je pro uprchlíky především tranzitní zemí a v rámci EU patří k zemím, kde žádá o azyl méně uprchlíků. Za prvních pět měsíců letošního roku požádalo o mezinárodní ochranu 679 cizinců, což je o 286 více než za stejné období loňského roku. Zhruba polovinu tvořily žádosti občanů Ukrajiny, následovali žadatelé z Kuby, Sýrie a Vietnamu. Za celý loňský rok požádalo o mezinárodní ochranu v tuzemsku 1 156 lidí.