Bratislavský krajský soud v úterý potvrdil loňské rozhodnutí soudu první instance, že nynější český ministr financí Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší tajné policie StB evidován coby její agent neoprávněně. Vůči verdiktu krajského soudu, jehož vyhlášení se Babiš nezúčastnil, se již nelze odvolat. Babiš dal v reakci najevo, že takovým výrokem soudu si byl jistý.

"Čekal jsem to, nic jsem nepodepsal, s StB jsem nespolupracoval. Byl to proces živený mými odpůrci," reagoval na konečný verdikt soudu v tiskovém prohlášení Babiš. Do sporu by prý nešel, kdyby si nebyl jistý, že soud vyhraje.

"Z důkazů vyplynulo, že (Babiš) aktivně nepůsobil coby vědomý tajný spolupracovník (StB). Jeho evidence coby agenta je v rozporu se skutečným stavem," uvedl předseda senátu krajského soudu po vynesení verdiktu. Dodal, že okresní soud se zabýval všemi navrženými důkazy a vyhodnotil je v souladu se zákonem. Po nabytí pravomoci musí slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který archivní svazky po StB na Slovensku spravuje, rozsudek zveřejnit na svém webu.

Miliardář slovenského původu Babiš vědomou spolupráci s StB v komunistickém Československu dlouhodobě popírá. Žalobu vůči slovenskému Ústavu paměti národa (ÚPN), který archivní svazky po StB na Slovensku spravuje, podal v roce 2012. U okresního soudu Babiš se žalobou na ochranu osobnosti uspěl, ÚPN se ale odvolal ke krajskému soudu.

"Považujeme toto rozhodnutí krajského soudu za nešťastné pro Slovensko. Dnešním dnem jsme dovolili bývalým příslušníkům Státní bezpečnosti, aby nám přepisovali dějiny," řekl novinářům šéf ÚPN Ondrej Krajňák. Dodal, že ÚPN předložil během soudního líčení archivní dokumenty, že agent Bureš, což prý bylo krycí jméno Babiše, byl u StB evidován ve 12 svazcích na pěti různých místech.

Rozhodnutí soudu v Babišově případu může podle Krajňáka vyvolat žaloby dalších osob, které jsou evidovány ve svazcích StB. V současnosti ÚPN podle něj v podobném sporu čelí žalobě o vyplacení odškodného 1,3 milionu eur (přes 35 milionů korun).

ÚPN již v minulosti vedl vícero sporů ohledně evidence lidí ve svazcích StB, část z nich instituce prohrála. Krajňák uvedl, že v poslední době ústav vyhrál v řadě asi čtyři podobné soudní spory a že měl pocit, že rozhodovací praxe soudů se obrátila ve prospěch ÚPN.

Podle ÚPN z archivních dokumentů vyplývá, že v roce 1980 se Babiš stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho tajná policie získala ke spolupráci coby svého agenta. Někdejší důstojník StB Július Šuman, který Babiše údajně naverboval, ale tuto informaci během své výpovědi u okresního soudu loni popřel. Právě Šumanovo svědectví média označovala za klíčové v celém procesu.

Čeští politici jsou ke komentářům zdrženliví

Čeští politici nechtějí verdikt příliš komentovat. Podle opozičních politiků je třeba respektovat rozhodnutí soudu, o minulosti Babiše si ale každý má udělat názor sám.

"Respektuji samozřejmě rozhodnutí soudu, každý ať si udělá o minulosti Andreje Babiše obrázek sám," sdělil předseda ODS Petr Fiala. Podobně reagoval i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Je to verdikt odvolacího soudu a je ho třeba respektovat. Ale už loni v létě šlo jen o oprávněnost evidence. O reálných kontaktech Andreje Babiše na StB to samozřejmě nic neříká," poznamenal.

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska "je na každém, aby zvážil, jak moc vážně má brát rozhodnutí, které je postaveno na svědectví 'estébáků'," řekl.

Místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek se nechtěl k záležitosti vyjadřovat. "Zásadně nekomentuji soudní rozsudky. A tuto zásadu dodržím i v případě svého vládního kolegy," poznamenal.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Náměstek ředitele českého Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Ondřej Matějka naznačil, že české soudy by pravděpodobně rozhodly stejně. "Z Česka máme zkušenost, že v obdobných případech soudy zpravidla vyžadují určitý typ důkazu, a pokud ho nedostanou, přiklánějí se na stranu neviny," sdělil historik. "Historickou pravdu tím ovšem neurčují, výzkum historie se naštěstí neřídí soudními verdikty," doplnil.

Babiš v minulosti opakoval, že za komunismu coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se podle něj pouze zajímali o obchodní aktivity Petrimexu.