Ve věku 106 let ve středu zemřel sir Nicholas Winton, který před vypuknutím druhé světové války zachránil 669 československých dětí před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Wintonova zetě. Podle listu Maidenhead Advertiser zemřel Winton ve středu ráno klidně, v přítomnosti dcery Barbary a dvou vnoučat.

V letech 1938 a 1939 v Československu organizoval Winton odjezdy židovských dětí do Británie a obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici. Právě před 76 lety, 1. července 1939, odjel z Prahy vlak s největším počtem dětí. Do bezpečí jich podle BBC zamířilo 241.

Stošesté narozeniny oslavil Winton, který žil v Maidenheadu u Londýna, letos v květnu. Jeho dcera Barbara tehdy řekla, že otec již slábne, není "v poslední době bohužel příliš aktivní" a nemůže moc cestovat.

"Byl to člověk, kterého jsem obdivoval pro jeho osobní statečnost," tlumočil vyjádření prezidenta Miloše Zemana jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něho zašle pozůstalým oficiální kondolenci.

Podle místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) zemřel nezištný a slušný člověk. "U něj se naplnilo ono 'kdo zachrání člověka, zachrání svět'. Čest jeho památce," poznamenal. "Bylo mi ctí, že jsem jej loni navrhl na nejvyšší státní vyznamenání," připomněl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) loňské Wintonovo ocenění na Pražském hradě Řádem bílého lva. Winton byl podle něj inspirující člověk, kterému patří hluboký obdiv za jeho životní odvahu.

"Kdy jindy se aspoň na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, s čím jednou odejde každý z nás? Čest památce sira Nicholase Wintona!," poznamenal na Twitteru státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Podle předsedy ODS Petra Fialy byl Winton mimořádnou osobností, která "nám ukazuje, že velké činy se často odehrávají ve skrytosti, stranou veřejné pozornosti," napsal. Winton podle něj patřil k hrdinům 20. století. "Udělal potřebnou věc ve správnou chvíli, zachránil stovky životů a považoval to za samozřejmost. O to větší je náš obdiv a naše vděčnost," uvedl.

Po válce se londýnský rodák živil jako makléř. Ani nejbližší příbuzní neměli tušení o válečné kapitole jeho života. Do povědomí veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými "dětmi" ve studiu BBC. Wintonovy polozapomenuté činy připomněl slovenský režisér Matej Mináč, když natočil film Všichni moji blízcí (1999). Podruhé mu vzdal hold o tři roky později v dokumentu Síla lidskosti, potřetí v roce 2011 snímkem Nickyho rodina.

Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, loni dostal od prezidenta Miloše Zemana nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva. Winton byl také navržen na Nobelovu cenu za mír.