Stíhaný podnikatel František Savov má být vydán do České republiky. Rozhodl o tom ve čtvrtek soud v Londýně.

O vydání žádají české úřady kvůli tomu, že je podnikatel stíhán kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Savov obvinění odmítá, podle něj jde o snahu zmařit jeho obchodní aktivity.

Obhajoba dala již předem najevo, že se proti verdiktu odvolá.

"Právní zástupci pana Františka Savova podají proti čtvrtečnímu rozhodnutí soudu odvolání. Verdikt považujeme pouze za dílčí. Navíc toto extradiční řízení je první bitvou v dlouhé válce, která bude teprve následovat. Procesně zásadnější řízení před soudy ve Spojeném království i před evropskými soudy teprve začnou," vzkázal nyní Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš. Případ tedy bude řešit vyšší instance.

Savov má nyní na odvolání sedm dní, má zaplatit soudní výlohy 1200 liber (asi 46 000 korun).

Jednání se mělo konat od 14:00 místního času (15:00 SELČ) v soudní místnosti číslo 5 westminsterského soudu.

Savov i jeho právníci čekali před vchodem, asi po dvaceti minutách ale bylo sděleno, že se jednání přesouvá do místnosti číslo 3 v jiném patře budovy. Následně se čekalo ještě několik minut na příchod soudce, verdikt byl ale pak velmi rychlý, trval jen několik minut. Savov si ho vyslechl v soudní síni za neprůstřelným sklem.

Soudce ve čtvrtek odmítl snahu obhajoby znevěrohodnit státní zástupkyni Ivu Bicanovou. Několikrát také uvedl, že s ní případ konzultoval. To, že nebyla v České republice podána obžaloba, podle něj neznamená, že k tomu nedojde.

Celý verdikt spolu s odůvodněním má 12 stran.

Savovův mediální zástupce Jan Hrubeš sdělil, že i přes čtvrteční rozhodnutí Westminsterského extradičního soudu zůstává Savov dál v Británii.

"Jak jsme již mnohokrát uvedli, existuje řada důkazů, že vyšetřování v České republice není standardní a je ovlivněno nejrůznějšími tlaky," dodal.

Savov již v minulosti řekl, že se před českou justicí neskrývá. Je prý ale přesvědčen, že v Česku nemá zaručeno právo na spravedlivý proces. Česká strana na podnikatele vydala evropský zatýkací rozkaz, podle obhajoby ale bezdůvodně a účelově. Podnikatel tvrdí, že podle britského práva nebyly splněny podmínky pro jeho vydání. Uvedl také, že proti němu vedou kampaň média vlastněná vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Podle českých vyšetřovatelů Savov spolu s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty (DPH).

Proti zahájení stíhání podal podnikatel ústavní stížnost, kterou soud v únoru odmítl. V dubnu zamítl i Savovovu stížnost proti zajištění 648 milionů korun z podnikatelova účtu. Právě tuto škodu podle názoru vyšetřovatelů podnikatel způsobil.

Savov je známý především jako majitel vydavatelství Mladá fronta, do jehož portfolia patří například deník E15, týdeník Euro, časopis Lidé a země, některá dětská periodika či odborné lékařské časopisy.

Na žebříčku nevlivnějších osob českých médií, který počátkem roku zveřejnil časopis Forbes, mu patřila 11. příčka.

Vždy si přísně střežil své soukromí. Rovněž jeho majetkové poměry a podnikatelské aktivity jsou obestřeny řadou nejasností.