Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) pošle během příštího týdne návrh zákona o zadávání veřejných zakázek do legislativní rady vlády.

Na pátečním setkání s novináři to řekl náměstek ze sekce pro veřejné investování Jan Blecha.

Zákon, ke kterému se sešlo 3,5 tisíce připomínek, musí platit nejpozději od 18. dubna 2016. Nahradí dosavadní zákon o zadávacích řízeních, změny vyžaduje Evropská unie. Pokud by platit nezačal, bylo by podle MMR ohroženo čerpání evropských dotací.

Podle ředitele ministerského odboru práva veřejných zakázek a koncesí Vlastimila Fidlera dovolí norma starostům například vyloučit dodavatele, který se v minulosti neosvědčil, nebo u malých zakázek takové, kteří jim dluží peníze.

Zadavatelé nebudou muset vyloučit nejvýhodnější nabídku, pokud u ní bude chybět některý doklad nebo pokud budou doklady obsahovat překlep ve výkazu výměr. Nebude se také muset svolávat hodnotící komise pět dní dopředu.

Lhůty pro podávání nabídek se budou počítat pouze v pracovní dny, podle Fidlera tak odpadnou sporné případy, kdy termín například byl vyhlášen přes Vánoce a Nový rok.

Na konci června odmítla zákon podpořit Rada vlády pro boj s korupcí, podle některých ohlasů není zákon například čtivý a měl by se přepracovat.

Podle MMR je jednou z hlavních myšlenek normy to, že v zákoně již nebude vypsaná celá metodika, jak zakázky zadávat. Tu bude nyní ministerský tým připravovat, aby se stihla dotáhnout do začátku účinnosti zákona.