Zvýšený příliv uprchlíků nezaměstnává jen českou policii nebo celníky. Stěhování cizinců, kteří často prchají před válkami nebo diktátory, začaly výrazně pociťovat i soudy.

Jen Krajský soud v Praze pouze za prvních šest měsíců tohoto roku řešil 80 žalob cizinců na neudělení azylu. To je téměř tolik, co řešil za celý loňský rok, kdy jich registroval 91. Podle expertů tak hrozí zahlcení soudů imigrantskou agendou.

Migranti mohou v Česku právně napadnout nejen rozhodnutí ministerstva vnitra o neudělení azylu, ale i nařízení o správním vyhoštění. Tyto žaloby putují ke krajským soudům, které závěr úřadu přehodnocují a mohou ho zrušit.

"Finanční stránka se tolik neakcentuje. Policie platí právníky, soudy to zatěžuje, je s tím spojená spousta byrokracie," řekla HN ombudsmanka Anna Šabatová. Soudy jsou navíc povinné žaloby cizinců na rozhodnutí českých úřadů vyřizovat přednostně.

Velmi často řízení prodlužuje i účast tlumočníka. "Kvůli tomu dochází k oddalování vyřizování jiných nepřednostních věcí, což má za následek prodlužování délky jejich řízení," upozorňuje Ludmila Molišová z pražského krajského soudu.

Počet žalob cizinců se zvyšuje i proto, že policisté zpřísňují kontroly na hranicích a v mezinárodních rychlících, v nichž často cestují migranti jedoucí z Maďarska do Německa. Zatčení uprchlíci mohou proti zadržení podat žalobu. Také je velmi často čeká vyhoštění, které ovšem rovněž mohou napadnout.

Zesílené kontroly cizinecké policie odstartovaly v polovině června a jen za tento měsíc policisté zatkli 285 nelegálních migrantů. "Pokud je zvýšený počet kontrol na hranicích, žaloby narůstají. Tyto žaloby pak tvoří významnou část věcí, které jsou ke správním soudům podávány," řekla HN předsedkyně Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové jsou kontroly na hranicích nutné. "Existují dohody, které Česká republika má s každým sousedním státem a opačně. Nelegální migranty tady musíme vyhledávat. Jedině tak máme šanci vrátit je zpátky do státu, ze kterého přicestovali," sdělila.

Příliv uprchlíků je patrný ze statistik. Policie loni za prvních šest měsíců zachytila 2030 nelegálních migrantů. Za shodné období v letošním roce to je už přes tři tisíce, tedy nárůst zhruba o polovinu.

Soudkyně Nejvyššího správního soudu Zemanová připomíná, že přezkoumávání rozhodnutí úřadů o správním vyhoštění nebo neudělení azylu není jen specifikum Česka. Tato povinnost justice vyplývá z mezinárodních úmluv.

"Je naprosto správné, že se tím soudy zabývají," konstatuje Zemanová a připomíná, že pokud policie nelegálního migranta zadrží a transportuje do detenčního zařízení, je to velký zásah do jeho svobody.

Zahlcení soudů žalobami se může v následujících dnech ještě zvýšit. Od poloviny července má totiž začít platit takzvaná evropská procedurální směrnice. Ta stanovuje úplně nová pravidla pro soudní přezkum odmítnutých žádostí o azyl. Ministerstvo spravedlnosti ji nedokázalo pomocí dalších prováděcích norem překlopit do českého právního řádu.

A tak hrozí, že soudy nebudou vědět, čím se řídit. Na problém upozornil server Hlidacipes.org.

Podle nové úpravy by soudy měly přihlížet k současné situaci v zemi původu neúspěšného žadatele o azyl. Dosud justice hodnotila žaloby k datu vydání přezkoumávaného správního rozhodnutí. Zjednodušeně řečeno: když ministerstvo vnitra zamítne žádost o azyl a cizinec toto rozhodnutí napadne žalobou, soud bude muset zhodnotit, jestli se situace v mateřské zemi migranta nějak nezměnila.

"Soudy to u nás v našem systému nedělaly. Přibyl by jim úplně jiný systém práce, soudy by musely samy vyhledávat důkazy a to bude trochu problém," varuje Daniela Zemanová. Orgány justice teď řeší, jestli novou situaci soudy zvládnou a zda nemají být posíleny.

Na pomalý postup v překlápění nové směrnice do českého právního řádu dříve upozornil předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. Podle něj bude projednávání žalob cizinců mnohem složitější. "Hrozí, že se zde žadatelé o azyl budou hromadit jako horníci v dole," řekl Baxa serveru Hlidacipes.org.

Pokud by tedy do Česka v příštích měsících začalo proudit výrazně víc cizinců, kteří zde chtějí požádat o azyl, soudy by měly velký problém. A to i bez nové procedurální směrnice, jež systém ještě zkomplikuje.

Přiznávají to zástupci justice. "Pokud se počet žalob několikanásobně zvýší a budeme zavaleni žalobami cizinců, jak předpokládá předseda Baxa, bude to znamenat pro soud enormní zátěž," upozorňuje mluvčí ústeckého krajského soudu Marcela Trejbalová.

Česko v posledních letech čelí nárůstu žadatelů o azyl. Podle dat z Eurostatu v roce 2013 požádalo o azyl 695 cizinců. O rok později počet žadatelů stoupl dokonce o dvě třetiny. A stejný trend je patrný i letos. O azyl nejčastěji v Česku žádají Ukrajinci, Kubánci, Syřané a Vietnamci.