Evropská komise doporučí zajistit zadluženému Řecku překlenovací finanční půjčku prostřednictvím Evropského finančního stabilizačního mechanismu (EFSM), a to navzdory odporu Británie či České republiky. Za půjčky z EFSM ručí všechny unijní země a český podíl na garancích by byl 1,13 procenta. Šlo by zhruba o čtyři miliardy korun. S tím ale nesouhlasí vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, který Česko zastupuje na úterní Euroskupině.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru s DVTV uvedl, že Babišův přístup pokládá za klasické bolševické buranství: "Co je tvoje, to je automaticky i moje, ale co je moje, na to mi nesahej."

Prohlásil, že Česká republika by si mohla dovolit odmítnout garanci peněz pro Řecko pouze v případě, že by přestala žádat o peníze z evropských fondů.

Z těch podle Kalouska Česko získalo stokrát více, než je částka, za kterou má ručit. Zároveň jde o méně peněz, než Andrej Babiš ročně čerpá pro Agrofert, dodal Kalousek.

V rozhovoru se místopředseda vyjádřil také k zákonu o elektronické evidenci tržeb (EET), který minulý týden prošel prvním čtením ve sněmovně. Opozice neúspěšně navrhovala zamítnout návrh již v prvním čtení, případně ho vrátit vládě k dopracování.

Nyní podle Kalouska bude v odporu proti vládnímu návrhu pokračovat. TOP 09 podle něj spolu s ODS a Úsvitem hodlá proti EET obstruovat až do konce volebního období.

V České televizi jste říkal, že v zájmu České republiky je udržet Řecko v eurozóně, ale ne za cenu toho, že by neplatilo své dluhy...

Nejenom dluhy, všichni počítají s tím, že po nějakém čase bude muset dojít k restrukturalizaci dluhů, tedy k odpuštění části dluhů. Jaké části netuším, to bude muset dohodnout Řecko s věřiteli, ale určitě to nemůže být hned. Může to být až poté, co skutečně Řecko provede hluboké strukturální reformy a stane se konkurenceschopným. Do té doby by to byly peníze vyhozené do černé díry.

Jak chcete přimět Řecko, aby začalo plnit své závazky, jako například platit své dluhy?

Já si myslím, že ten instrument byl teď dán na stůl, například onen privatizační fond, kdy v podstatě došlo k zástavě státního majetku. Je to velmi drsný způsob, který by měl přimět Řeky plnit dohody.

Myslím, že to nemá precedens v historii zadlužených států, nicméně svědčí to o míře důvěry, kterou věřitelé a země eurozóny vůči Řecku mají, že bude skutečně ty dohody plnit, nebo neplnit.

Eurozóna se dohodla s řeckou vládou, že bude použit zaparkovaný stabilizační fond, který je garantován Evropskou komisí a zároveň rozpočtem Evropské unie, to znamená i Českou republikou. Je rozumné použít takový mechanismus, ve kterém je nějakým způsobem zapojeno i Česko?

V takový moment, jako je teď, neexistuje žádné dobré řešení. Existuje pouze řešení špatné nebo horší. O tom fondu uvažují z toho důvodu, že je to právně jediný schůdný krok.

Záchranný fond eurozóny ESM jenom pro eurozónu je možné nastartovat pouze v okamžiku, kdy je schválen ten podpůrný fond. Ten schválen není, ale Řecko je bez peněz už teď. To znamená, že se musí překlenout několik týdnů.

Právně jsou možné bilaterální půjčky a druhá možnost je nastartovat onen záchranný val pro celou osmadvacítku EFSF. Pokud ta dohoda bude taková, tak je to právně schůdné a já bych to pokládal za jedno z možných řešení, které je celkem logické.

Je tedy vhodné pro Českou republiku ručit skrze tento fond?

Ptáte-li se, zda v případě, že budeme ručit, existuje velké riziko, že o ty peníze přijdeme, tak říkám ano. Na druhou stranu já nesouhlasím se stanoviskem české vlády, které prezentoval pan ministr financí. Pokládal bych za logické říct: "My nechceme garantovat ty peníze," kdyby k tomu patřila ještě věta: "A už nechceme ani jednu korunu z evropských fondů." Já bych rád, abychom si uvědomili, že jsme za deset let dostali o 410 miliard víc od německých, francouzských, belgických poplatníků, než jsme zaplatili.

A pokud se na nás dnes obrátí s prosbou, jestli bychom nepřijali garanci za jednu setinu té částky, kterou už jsme od nich dostali, tak odmítavé stanovisko mi velmi silně připomíná takové to klasické bolševické buranství: "Co je tvoje, to je automaticky i moje, ale co je moje, na to mi nesahej." A tohle stanovisko tam bude prezentovat ministr, který z těch dotací má ročně víc, než je celá ta částka.

Kalousek: Babiš a Řecko? Klasické bolševické buranství

Zákon o elektronické evidenci tržeb prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Z čeho pramení vaše evidentně velká jistota, se kterou říkáte a opakujete, že tento zákon nikdy neprojde?

Pramení z jednacího řádu sněmovny. My budeme ve druhém čtení přesvědčovat naše partnery a soupeře z jiných politických stran na konkrétních číslech, že to opravdu nic nepřinese z hlediska inkasa DPH, že to ani nenarovná podnikatelské prostředí, naopak více ho pokřiví.

Budeme je přesvědčovat o tom, že platí čísla Eurostatu a že Eurostat má pravděpodobně větší pravdu než chorvatské ministerstvo financí.

Pokud se nám to nepodaří, tak ten zákon projde do třetího čtení a diskuse ve třetím čtení bude zajisté tak bouřlivá a tak dlouhá, že ji nemáme šanci stihnout do konce volebního období.

Opravdu máte v úmyslu řečmi v Poslanecké sněmovně zařídit, že ten zákon neprojde? To je plán TOP 09, ODS a Úsvitu? Jste na tom domluveni?

Ano. My jsme se na tom nijak nedomlouvali, ale vzhledem k tomu, že říkají to samé, tak předpokládám, že mají stejný cíl. Ten zákon, tak jak ho předkládá pan ministr Babiš, je do té míry diskriminační, do té míry nebezpečný, že jsme rozhodnuti, že nedovolíme jeho uvedení v život. U elektronické evidence tržeb si neumím představit pozměňující návrhy, které by nás přesvědčily o tom, že ten zákon - nějakým způsobem upravený - chceme. My to prostě pokládáme za škodlivé a my to nechceme.

Jsme skutečně přesvědčeni, že bráníme velký kus svobody.

Kalousek: Babiš a Řecko? Klasické bolševické buranství