Všechny kraje mohou od středy žádat o dotace pro domácnosti na výměnu starých kotlů za nové ekologické. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyhlásí výzvu v objemu tří miliard korun, kraje budou tyto peníze poskytovat přímo lidem. Ministerstvo zároveň ve středu na tiskové konferenci zveřejní základní rámec podmínek na dosažení dotace pro občany, řekl v úterý ministr životního prostředí Richard Brabec. Půjde o kotle na pevná paliva včetně uhlí a biomasy, na plyn, tepelná čerpadla a nově další mikroenergetická opatření.

"Až 85 procent nákladů půjde z Operačního programu Životní prostředí, zbytek bude hradit občan," řekl ministr. Cílem je zlepšení ovzduší, hlavně v zimě.

MŽP chce vyměnit v domácnostech zhruba 80 000 zastaralých kotlů za ekologičtější.

Prostřednictvím krajů chce ministerstvo na tyto účely vynaložit devět miliard korun z unijních dotací a do roku 2020 vyhlásit celkem tři výzvy. Podmínkou EU bylo zahrnout do dotací nejen výměnu kotlů, ale i energeticky úsporná opatření, například výměnu oken nebo vyvložkování komína.

Kdy budou moct lidé o dotace zažádat, záleží podle Brabce na krajích. Některé prý mohou stihnout spuštění dotací už v této topné sezoně.

Města přemýšlejí o dofinancování nákladů či jakési půjčce na výměnu kotle občanům z vlastního rozpočtu. Podle MŽP o tom uvažuje Ostrava.

Od září také začne platit nová evropská směrnice, která zakáže na český trh dodávat přístroje, které nesplní přísnější pravidla v ní stanovené. Mezi ně patří například tzv. nekondenzační plynové kotle, které mají podle směrnice nedostatečnou energetickou účinnost.

Poslední týden v září tak jejich výrobci ukončí dodávky do obchodů. Koupit bude možné jen ty kotle, které obchodníkům zbudou ve skladech.

Výjimku budou tvořit nekondenzační kotle s výkonem do deseti kW určené k vytápění a kotle s výkonem do 30 kW s průtokovým ohřevem teplé vody.

Dosud se díky tzv. kotlíkovým dotacím vyměnilo kolem deseti tisíc kotlů. Zhruba polovinou částky přispívaly kraje, druhá šla z MŽP.

Kotlíkové dotace byly poskytovány v Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Na dotace se připravují i další kraje, například Pardubický kraj a Kraj Vysočina. Ten už zahájil kampaň, aby zjistil, jaký o ně bude mezi lidmi zájem. Podle dosavadních propočtů kraje by na Vysočinu mohlo jen během prvních dvou let plynout 239 milionů korun, což by stačilo na výměnu 2300 kotlů. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek již v červnu uvedl, že by kraj mohl pro občany získat asi 136 milionů korun.