Letušky a stevardi Českých aeroliníí se v hlasování jednoznačně vyslovili pro stávku. O jejím případném vyhlášení by rozhodovala výkonná rada Odborové organizace posádek letadel. Oznámila to zástupkyně letušek a stevardů z Odborové organizace posádek letadel (OOPL) Petra Posová.

Palubní personál se tak chce domáhat opětovného zvýšení platů po únorových škrtech, kdy platy některých letušek a pilotů klesly až o 40 procent. Odboráři chtějí nejdříve s vedením aerolinií dál jednat. Vedení firmy považuje postup odborářů při hlasování o stávce v rozporu se zákonem o kolektivním vyjednávání.

"Stevardi udělili výkonné radě OOPL mandát k vyhlášení stávky," řekla Posová. Z 211 hlasujících členů palubního personálu bylo 200 pro stávku, 11 proti. Očekávám, že nás vedení vyzve k jednání, dodala Posová. Piloti Českých aerolinií minulý týden uvedli, že se k případné stávce letušek a stevardů nepřipojí.

Postup Odborové organizace posádek letadel při hlasování o stávce je podle vedení ČSA v rozporu se zákonem o kolektivním vyjednávání. "V této souvislosti vedení ČSA zvažuje právní kroky. Kromě výboru OOPL nikdo v ČSA stávkovat nechce. Stávku v ČSA nepřipouštíme," uvedl mluvčí firmy Daniel Šabík.

Vedení aerolinií zaměstnancům již dříve vzkázalo, že protest letušek a stevardů považuje za nezákonný. "Podle právního názoru Českých aerolinií OOPL (Odborová organizace palubních průvodčích) není odborovou organizací, která je oprávněna zahájit hlasování o stávce samostatně. Případná stávka vyhlášená OOPL bude proto zřejmě stávkou nezákonnou," uvedly v tiskovém prohlášení ČSA.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Podle Českých aerolinií průměrná hrubá mzda letušek klesla ze 43 845 korun v období mezi únorem až květnem 2014 na 31 985 korun v letošním únoru až květnu. K tomu je třeba započítat kapesné a stravné, které letos v květnu činilo 11 tisíc korun. Hrubá mzda vedoucí kabiny podle ČSA ve stejném období letošního roku dosahovala v průměru 39 591 korun.

České aerolinie jsou letos po letech v zisku. V prvním pololetí vydělaly 12,9 milionu korun, loňské pololetí přitom skončilo ztrátou 408,2 milionu. Podle společnosti zafungovala ozdravná opatření, kterými v posledních letech prošla. Loni ČSA snížily ztrátu na 631 milionů korun z předchozí téměř miliardy korun při 6,5procentním snížení tržeb na 9,5 miliardy korun.

Stát v dopravci drží necelých 20 procent akcií, většinu mají korejská společnost Korean Air (44 procent) a soukromá letecká společnost Travel Service (34 procent). Zbylých 2,26 procenta drží Česká pojišťovna. ČSA zaměstnávají méně než 700 lidí.