Američan Jonathan Pollard, který byl v roce 1987 odsouzen za špionáž pro Izrael na doživotí, bude letos v listopadu po 30 letech věznění podmínečně propuštěn. Oznámili to v úterý ve Washingtonu jeho advokáti.

Podle verdiktu musí Pollard pět příštích let v USA zůstat, případnou dřívější cestu do Izraele mu může povolit jen americký prezident.

Nyní šedesátiletý Pollard byl civilním zpravodajským analytikem amerického námořnictva a předal Izraeli tisíce tajných dokumentů. Rozsah materiálů, jež touto cestou Izraelci získali, nebyl dosud plně odhalen, ale mimo jiné šlo o americké údaje o dodávkách sovětských zbraní do Sýrie a Iráku, o syrských chemických zbraních a o pákistánské atomové bombě.

Aféra se stala jednou z nejnepříjemnějších a nejškodlivějších epizod v americko-izraelských vztazích. O osvobození Pollarda žádalo v minulosti Američany již několik izraelských politiků, vždycky ale neúspěšně.

Pollard vyjde na svobodu 21. listopadu, oznámila americká komise pro podmínečná propuštění. V té době uplyne 30 let od jeho zatčení. Zadržen byl v listopadu 1985, když se neúspěšně pokusil získat azyl na izraelském velvyslanectví ve Washingtonu.

Americká média propuštění izraelského vyzvědače už o víkendu předpověděla s tím, že Washington se touto cestou může pokusit o nápravu pošramocených vztahů s Tel Avivem. Zatížila je nedávná dohoda západních mocností s Íránem o jeho jaderném programu, kterou Izrael označuje za strategickou chybu.

Podle amerických úřadů ale podmínečné Pollardovo propuštění se stavem vztahů mezi oběma zeměmi nesouvisí. Rozhodnutí komise bylo jednomyslné a "není spojeno s nedávným vývojem událostí na Blízkém východě", uvedla komise pro podmínečná propouštění.

Izrael v první reakci Pollardovo podmínečné propuštění přivítal. Izraelští vládní úředníci ale upozornili, že jejich odpor vůči jaderné dohodě s Teheránem tento krok neovlivní, uvedla agentura AP.

Nezpůsobil žádné škody, hájí Pollarda stoupenci

Pollardovi stoupenci trvají na tom, že jeho trest byl příliš přísný. Argumentují tím, že Izrael je americkým spojencem a velká většina utajovaných skutečností, které Pollard vyzradil, nezpůsobila Washingtonu žádné škody a pro izraelské tajné služby nebyla novinkou. Jiní ale mají Pollarda za zrádce, který vyzrazením státních tajemství poškodil vlast.

Spekulace o možném Pollardově propuštění se objevily už loni. Vláda USA údajně zvažovala, že tímto krokem povzbudí izraelského spojence ke vstřícnému jednání s Palestinci. Mírové rozhovory nakonec zkolabovaly a Pollard zůstal ve vězení.

Pollard je vězněn v Severní Karolíně a v posledních letech si stěžuje na problémy se zdravím: trpí cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Z federální věznice ve městě Butner vzkázal, že se "těší na shledání se svou milovanou manželkou Esther".