Průměrný důchod v Česku činí 10 741 korun, ale mezi kraji se jeho výše liší až o tisícovku. Nejvyšší průměrný důchod, 11 608 korun, je v Praze, kdežto v Olomouckém kraji, který je na dolním konci žebříčku, to je 10 503 korun. Vyplývá to z údajů za loňský rok, které zveřejnil Český statistický úřad. Průměr zahrnuje starobní, invalidní, vdovské a vdovecké i sirotčí důchody.

Praha má od ostatních regionů výrazný odstup. Středočeský kraj, který je s průměrným důchodem 10 836 korun druhý, zaostává za Prahou téměř o 800 korun, tedy zhruba sedm procent. U ostatních regionů rozdíly nejsou tak velké, u poloviny krajů je výše důchodů v rozmezí 10 500 až 10 600 korun.

Hlavní město je na první příčce i v porovnání dílčích důchodů. Například u plných starobních důchodů, jejichž příjemci tvoří téměř dvě třetiny všech příjemců důchodů v Česku, dosáhla Praha loni průměru 11 837 korun. V Praze byly nejvyšší i vdovské, vdovecké a sirotčí důchody.

Na opačném konci žebříčku stál v mnoha kategoriích Olomoucký kraj. Vedle celkového průměru byly v regionu nejnižší starobní důchody, které činily 10 736 korun, invalidní důchody pro invaliditu třetího stupně i vdovecké důchody. Právě tyto tři kategorie patří co do počtu příjemců důchodů k největším. Podle ČSÚ pobírají lidé v Olomouckém kraji nejnižší důchody v republice již sedmým rokem. Do výpočtu důchodů se odráží výše příjmů, a právě Olomoucký kraj patří podle údajů ČSÚ k regionům s nízkou průměrnou mzdou. Praha má mzdy dlouhodobě nejvyšší.

V Česku je zhruba 2,9 milionu příjemců důchodů, což je asi 27 procent celkového počtu obyvatel ke konci roku 2014. Nejvíce důchodců je v Moravskoslezském kraji, a to 340 134. Nejméně, 79 753, v Karlovarském. Ovšem Karlovarský kraj je co do množství obyvatel nejmenším regionem Česka, zatímco Moravskoslezský patří k největším. Poměr množství důchodců k počtu obyvatel se tak u obou regionů příliš neliší a je podobný jako v celé republice.

Mapa porovnávající důchody v jednotlivých krajích