Podle postupujících příprav státního rozpočtu to dle deníku MF Dnes vypadá, že státní zaměstnanci budou mít příští rok zase o něco vyšší platy.

O tři procenta by si mohli polepšit učitelé, úředníci, policisté nebo vojáci. Úředníci pod služebním zákonem pak dokonce o pět procent. O devět procent poroste plat soudcům, politikům o čtrnáct procent.

Už čtvrtým rokem tak platy ve státním sektoru porostou rychleji než mzdy lidí v soukromých společnostech. Ty podle analytika Svazu průmyslu a dopravy Bohuslava Čížka, citovaného listem MF Dnes, očekávají v roce 2016 méně než dvouprocentní růst platů.

"Tříprocentní růst je oprávněný. Na zvýšení platů v privátní sféře samozřejmě stát vliv nemá, nicméně ekonomice se daří, a proto bych předpokládal, že to podniky promítnou do růstu platů," míní předseda sněmovního rozpočtového výboru Václav Votava z ČSSD.

"Vláda se snaží zvýšením platů ve veřejném sektoru a zvýšením minimální mzdy vyslat do ekonomiky jasný signál," hovoří podobně i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Na platy celkem 422 tisíc státních zaměstnanců by v příštím roce mělo jít 135 miliard korun. Finální výsledky ale budou známé až po ukončení jednání o státním rozpočtu.

Odbory navíc bojují za ještě výraznější platové polepšení. Přivítaly by především, kdyby se nárůst platů promítl do tarifní, pevné části platu. Do tak zavazující změny se ale politikům nechce. Naposledy se výše platu v tabulkách změnila v roce 2011, kdy v rámci úsporných opatření sebral premiér Petr Nečas z peněz na platy deset procent. Na úroveň před tímto snížením se státní zaměstnanci ještě nevrátili.

"Pro státní zaměstnance je to také částečná kompenzace za předchozí zmražení platů. A privátní firmy si zvýšení mezd v době ekonomického růstu musejí posoudit samy," okomentoval současnou situaci pro HN vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.