Česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku. Rozhodl o tom Krajský soud v Ústí nad Labem, informovaly Lidové noviny. Unijní předpis totiž vyžaduje, aby si státy unie samy určily, co pojem "nebezpečí útěku" představuje, což Česko neudělalo.

Na to však zareagovala cizinecká policie, která se proti rozhodnutí soudu odvolala. "Podali jsme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Čekáme její výsledek," potvrdila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

Ve stanovisku, které ve středu poskytla mluvčí ministerstva Lucie Nováková, Ministerstvo vnitra argumentuje i jinými rozsudky, které naopak dávají postupu policie za pravdu.

Podle deníku byla většina běženců v táborech zadržena podle tzv. Dublinského nařízení. Ústecký soud posuzoval případ Iráčana, který se dvěma malými dcerami mířil přes Česko za příbuznými do Německa. V květnu rodinu zadržela policie a umístila do tábora v Bělé pod Bezdězem. Zadržení zdůvodnila Dublinským nařízením pro vracení běženců do země, kde poprvé vstoupili do schengenského prostoru.

Iráčan ale podal žalobu, soud v červnu vyhrál a následně byl z tábora propuštěn. Nyní už je u příbuzných v Německu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Po rozhodnutí soudu se tak otevřely dveře na podání žalob ve stejné věci i dalším uprchlíkům. Ačkoli se ostatní soudy nyní výkladem ústeckého krajského soudu řídit nemusí, za několik týdnů se může situace obrátit.

Pokud by Nejvyšší správní soud (NSS) dal krajskému soudu v Ústí nad Labem zapravdu, museli by soudci v podobných případech postupovat obdobně. Rozhodnutí NSS by se stalo závazným precedentem.

"V takovém případě bychom uprchlíkům doporučovali, aby v žalobách argumentovali právě tímto precedentním rozsudkem. Budeme to doporučovat všem," konstatovala Tereza Bártová z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která migrantům v Bělé-Jezové poskytuje právní poradenství.

S umisťováním žadatelů o azyl do zařízení s "polovězeňským režimem" nesouhlasí ani Asociace pro právní otázky migrace. "Zařízení pro zajištění cizinců není primárně určeno pro ty, kteří usilují o azyl. Je to poslední štace pro ty, které chce ČR vyhostit poté, co na jejím území pobývali dlouhodobě nelegálně," řekla právnička asociace Jiřina Neumannová.

Ústecký soud v rozsudku uvedl, že námitku proti samotnému použití Dublinského nařízení kvůli chybějící opoře v českých zákonech někdo podal poprvé. Dříve žaloby napadaly pouze průběh správního procesu, nikoliv jeho podstatu, uvádí LN.

Podle deníku se nyní mohou na rozsudek odvolat další migranti, protože z asi pěti stovek běženců v obou zajišťovacích táborech - Bělé a Zastávce u Brna - byla většina zadržena právě na základě rizika útěku podle Dublinského nařízení.

Ministerstvo vnitra kvůli ústeckému rozsudku nevydalo policii žádné pokyny, řekla LN Hana Malá z tiskového odboru vnitra. Podle ministerstva všechno vyřeší chystaná novela zákona o pobytu cizinců, která ve sněmovně prošla prvním čtením a nebezpečí útěku již definuje, píše deník.