Vláda schválila balík návrhů zákonů, které mají regulovat hazard. Řediteli Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (SPELOS) Petru Vrzáňovi ale na nových zákonech vadí různá pravidla pro různé druhy her, zejména rozlišování daňových sazeb. Řekl to v rozhovoru pro DVTV, kde o nové reguli diskutoval s náměstkem Ondřejem Závodským.

Podle Vrzáně mají být zákony kompatibilní s regulemi EU, ale je v nich spousta mezer. "Norma by měla být neutrální, nediskriminační a tyto nerovnosti by tam dle mého neměly být," vysvětluje Vrzáň, podle kterého zákon protežuje tzv. neškodné hry - například loterie a kurzové sázky.

Povede to prý k daňovým únikům, protože provozovatelé budou přeřazovat hry do jiných kategorií. Zároveň tvrdí, že pro technické hry budou nová pravidla likvidační.

"Nechceme nic likvidovat, chceme jen výrazně redukovat, protože je to za posledních 25 let výrazně přebujelé," oponuje však Babišův náměstek Závodský. Při tvorbě normy se prý inspirovali v západní a severní Evropě. Hry rozlišovali zejména podle jejich škodlivosti pro závislé hráče. "V současné době má Česká republika okolo 100 tisíc lidí závislých na automatech," vypočetl. Vrzáň však tvrdí, že jich je méně než polovina.

Povinné přestávky pro hráče stanovené v nové reguli jsou podle šéfa SPELOS zásah do matematiky hry i do svobody hráče. "Počkám si na to, až vláda navrhne po dvou hodinách konzumace alkoholu povinnou přestávku pro hospody," dodal Vrzáň. Podle Závodského by ale stát měl mít možnost u hráčů preventivně zasáhnout, protože léčba závislých stojí státní kasu velké peníze.

Ať se reguluje i pití v hospodě, likvidují nás, říká Vrzáň

Ať se reguluje i pití v hospodě, likvidují nás, říká Vrzáň