Turecká Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), která zvítězila v červnových parlamentních volbách, v pondělí definitivně vyčerpala všechny možnosti k vytvoření nové vládní koalice, což výrazně zvýšilo pravděpodobnost vypsání předčasných voleb.

Šéf AKP, premiér Ahmed Davutoglu, nedokázal ke spolupráci přimět ani nacionalistickou Stranu národní akce (MHP), a v úvahu tak nepřichází ani vznik menšinového kabinetu, uvedla agentura Reuters. Opozice vyzvala prezidenta, aby se nyní o vytvoření vlády směla pokusit ona.

Minulý týden v Turecku ztroskotala jednání o vytvoření vládní koalice, která vedla AKP s Lidovou republikánskou stranou (CHP). Ta ve volbách skončila na druhém místě. Nyní se proti možné spolupráci vyslovila i MHP.

"Nebylo možné se dohodnout na žádné z variant, které jsem navrhl. Současná situace nenapovídá možnosti vytvořit koalici. V případě nutnosti po jednání s prezidentem vrátím mandát (k vytvořením vlády)," uvedl Davutoglu po několikahodinovém jednání s předsedou MHP Devletem Bahçelim.

Podle zákona má premiér na koaliční rozhovory čas pouze do 23. srpna. Pokud se mu do té doby sestavit vládu nepodaří, má prezident Recep Tayyip Erdogan několik možností dalšího postupu.

Jednak může vypsat předčasné volby, přičemž moci v zemi by se ujal dočasný kabinet. V něm by měly zastoupení všechny strany, jež se ve volbách dostaly do parlamentu. Může ale sestavením vlády pověřit i šéfa druhé nejúspěšnější strany CHP Kemala Kiliçdaroglua. Mluvčí CHP už k tomu v pondělí prezidenta vyzval.

Ani jedna z variant není pro dosud vládní AKP příliš příznivá. V prvním případě by ztratila hlavní slovo ve vládě a musela by poprvé od svého nástupu k moci v roce 2002 svá rozhodnutí konzultovat s ostatními stranami. V druhém případě existuje teoretická možnost, že se na utvoření kabinetu domluví menší politické strany.