Na třetí mezinárodní cenu nesoucí jméno bývalého českého prezidenta Václava Havla jsou nominováni dlouholetá bojovnice za lidská práva v Rusku Ljudmila Alexejevová, organizace bojující v Afghánistánu za práva žen a iniciativa mladých lidí působících v oblasti lidských práv na Balkáně. Novinářům to v úterý řekli organizátoři ceny. Letošní držitel ocenění bude oznámen ve Štrasburku 30. září.

Cenu Václava Havla za lidská práva uděluje Rada Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77. Knihovna Václava Havla uspořádá na počest laureáta mezinárodní konferenci, aby širší veřejnost seznámila s jeho přínosem v oblasti prosazování lidských práv. Konference s názvem Příběh uprchlíka: Evropa snů a skutečností se uskuteční 29. září v Praze.

"Na účastníky panelu udělala velký dojem odvaha i odhodlání všech tří letošních kandidátů postupujících do závěrečného kola. Pracují ve velmi složitých podmínkách. Chceme jim dát najevo svou solidaritu a vyjádřit podporu hodnotám, které se snaží udržet. Dělají vynikající práci a nebude vůbec jednoduché z nich v září vybrat jednoho laureáta," uvedla v úterý prezidentka Parlamentního shromáždění Rady Evropy Anne Brasseurová.

Alexejevová je ve svých 88 letech nejznámější ruskou obránkyní lidských práv. V mládí opustila slibnou akademickou kariéru a připojila se k sovětskému disidentskému hnutí. V 70.

letech byla nucena emigrovat do USA, po roce 1989 se vrátila do Ruska. V roce 1996 se stala předsedkyní obnoveného Moskevského helsinského výboru. V roce 2009 jí byla společně s dalšími představiteli hnutí Memorial udělena Sacharovova cena za svobodu myšlení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Women for Afghan Women (Ženy pro afghánské ženy) je největší zastřešující neziskovou organizací v Afghánistánu, která v 11 provinciích působí v oblasti ochrany práv afghánských žen a dívek.

Jde o organizaci vzniklou na nejnižší úrovni, která pomáhá například ženám trpícím zohavením, mučením, pokusy o vraždu a znásilnění. Organizace rovněž provozuje útulky pro ženy, rodinná poradenská centra, centra na podporu dětí a bydlení pro ženy, které jsou propuštěny z vězení.

The Youth Initiative for Human Rights (Mládežnická iniciativa pro lidská práva) působí od roku 2003 mezi mladými lidmi na Balkáně, chrání oběti, jejichž lidská práva byla potlačena, a podporuje činnost justice v přechodovém období.

Projekty jejích regionálních organizací se zaměřují na pořádání výměnných pobytů mladých lidí či na odstranění mýtů o nedávné minulosti a vybudování vzájemné důvěry.