Bývalý jihoafrický prezident Frederik de Klerk, spoluzakladatel organizace Lékaři bez hranic Bernard Kouchner, filozof a politolog Roger Scruton a saúdskoarabská obhájkyně práv žen Manal Šarífová budou patřit k hostům letošního ročníku konference Forum 2000.

Oznámili to ve středu organizátoři tradičního setkání, které založil bývalý prezident Václav Havel. Jeho 19. ročník se uskuteční od 13. do 16. září v Praze a dalších českých a středoevropských městech.

Letošní konference ponese název Demokracie a vzdělání a účastníci se zaměří na jejich kritický vztah.

Budou řešit například otázky, zda lze demokracii naučit i v oblastech bez jakékoli její tradice, jak lze vzdělání využít k oživení demokratických hodnot a zda vzdělávací systémy v demokraciích neselhávají, uvedli pořadatelé.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Jedním z tradičních témat konference bude také potřeba dodržování lidských práv ve světě, především v zemích s autoritářským nebo nedemokratickým režimem.

"Setkáváme se se znepokojivým faktem, že rok od roku narůstá počet delegátů, kteří se z politických důvodů nemohou konference účastnit," prohlásil výkonný ředitel Nadace Forum 2000 Jakub Klepal.

Kromě Prahy se diskuse uskuteční také v Brně, Liberci, Litomyšli, Ostravě, Vodňanech, Mnichově, Varšavě a Žilině.