Za svůj největší úspěch v prezidentském úřadě považuje Miloš Zeman to, že zabránil pokračování vlády Petra Nečase (ODS). Ta byla podle něj neschopná a brzdila ekonomický vývoj země.

V nedělním rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 prohlásil, že své chyby jmenovat nebude, hodnocení prý zatím nechává na druhých. Každý člověk má podle něj snahu vlastní omyly zamlčovat nebo zlehčovat. 

V polovině pětiletého mandátu, který připadá na 8. září, se až na neuropatii dolních končetin cítí zdravotně v pořádku. Připustil, že kvůli necitlivým nohám od kotníků dolů neustále zakopává a padá ze schodů. "Takže jsem považován za notorického opilce," poznamenal Zeman.

I když neuropatie není vyléčitelná, na zmírnění bolestí bere léky. "Kdyby šlo jenom o zdraví, tak v tom žádný větší problém není," odpověděl na otázku, zda se cítí zdravotně fit pro kandidaturu i ve druhém volebním období.

Přesto si během letošní dovolené vymyslel nápis na vlastní náhrobní kámen, na což je prý patřičně hrdý. "Zde leží člověk, který každého blbce rozzuřil do nepříčetnosti," zní Zemanův epitaf.

Po dvou a půl letech na Pražském hradě nechtěl Zeman sám sebe známkovat, hodnotit se prý bude až poté, co mu v roce 2018 vyprší mandát.

Většina uprchlíků jsou ekonomičtí migranti, soudí Zeman

Většina uprchlíků přichází do Evropy z ekonomických důvodů, soudí Zeman. V rozhovoru varoval v souvislosti s imigrační vlnou před vytvářením ghett i spícími buňkami teroristů.

Zatím nikdo neuvedl, jaký je poměr mezi politickými a ekonomickými migranty, podotkl prezident. "Já sám se domnívám, že drtivá většina z nich jsou ekonomičtí imigranti," uvedl. Poukázal na to, že přichází i ze zemí, jako je Eritrea, Senegal, Kosovo nebo Pákistán, v nichž se neválčí. "Mám silné podezření, že tito lidé u nás nechtějí pracovat," podotkl prezident.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Česká vláda rozhodla o dobrovolném přijetí 1500 uprchlíků. "Když tedy vynechám těch 1500 lidí, tak všichni ostatní jsou zde nezákonně, a pokud porušili naše zákony, měli by být okamžitě vraceni, a ne umisťování do různých ubytovacích zařízení," řekl prezident s odvoláním na dublinské dohody.

V souvislosti s islámskými imigranty existují podle Zemana tři rizika, z nichž první je vytváření vyloučených zón. "Tito lidé právě vzhledem k výrazné kulturní odlišnosti nebudou schopni asimilace," soudí prezident. Další riziko, a to infekční onemocnění, prý Zeman nepřeceňuje. Za pravděpodobné ale pokládá riziko třetí, a to, že takzvaný Islámský stát vyšle i spící buňky, které budou zárodkem budoucích teroristických organizací.

Zeman se opět vyslovil pro to, aby Evropská unie chránila své vnější hranice. Když tato ochrana nefunguje, je podle něho třeba zastavovat imigranty na českých hranicích a vracet je.