Česká policie už nebude označovat uprchlíky nápisy fixou, což se v minulých dnech stalo terčem kritiky některých tuzemských i zahraničních organizací. Nově bude vybavena speciálními páskami na ruce, na kterých budou potřebné identifikační údaje o běžencích, řekl ve čtvrtek ministra vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Česká cizinecká policie označovala migranty napsáním čísla na ruku při úterním zadržení 214 lidí v mezinárodních vlacích v Břeclavi. Podle vnitra i policie to nebyl standardní postup. Běženci byli podle policie a vnitra označeni tímto způsobem, protože šlo o mimořádnou situaci, jelikož přijela velká skupina uprchlíků.

Policisté nechtěli, aby byli rozděleni například rodiče a jejich děti. "Potřebovali jsme tu věc vyřešit velice rychle," řekl Chovanec s tím, že označování fixem nebylo myšleno špatně. Policisté podle něj pracovali v rychlosti a stresu. "Nevidím na tom nic špatného," doplnil.

Policejní prezidium v této souvislosti podotklo, že se fixem označují například děti v porodnicích, aby se předešlo jejich záměně. "Policie České republiky však v současné době i přesto připravuje sjednocení postupu pro tyto zcela mimořádné události. Tím bude pořízení speciálních pásek k umístění na ruce, kde budou identifikační údaje uvedeny," doplnil v tiskové zprávě mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Podle ministra nyní dostanou jednotlivá krajská policejní ředitelství rozlišovací pásky, které v případě další podobné mimořádné události použijí.

Policie tak reagovala tak na výtky některých zahraničních organizací, které označování běženců přirovnávaly k dobám holokaustu. Česká cizinecká policie označovala migranty při úterním zadržení 214 lidí v mezinárodních vlacích v Břeclavi. Postup kritizovaly i české nevládní organizace. 

Číselné označení se stalo terčem kritiky některých zahraničních židovských organizací či tuzemských nevládních organizací. "Souhlasíme s tím, že identifikace je potřebná, nicméně by se měla dělat důstojným způsobem a neměla by člověka degradovat na pouhé číslo. Ti lidé mají jméno," řekla Eva Dohnalová z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v České republice.

Česko propustí Syřany, kteří požádali o azyl v Maďarsku

Policie začne od čtvrtka propouštět z uprchlických zařízení v zemi běžence ze Sýrie, kteří již dříve požádali v Maďarsku o azyl. Celkem je jich okolo 230. Policisté je odvezou na železniční nádraží a bude na cizincích, zda se vydají do Maďarska, nebo vycestují do Německa, sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

"Všichni budou informováni o tom, že mohou v ČR požádat o azyl. Pokud tuto možnost nezvolí, dostanou tzv. výjezdní příkaz, podle něhož by měli opustit ČR do sedmi dní," uvedla mluvčí.

Aby policie zabránila případným konfliktům mezi cizinci a občany ČR, zajistí převoz Syřanů z uprchlických zařízení v Zastávce u Brna na jihu Moravy, Bělé-Jezové na Mladoboleslavsku a Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku na železniční nádraží.

"Bude ale jen na nich, kam se vydají," uvedla mluvčí. Za jak dlouho by měli všichni Syřané opustit uprchlická zařízení, to nedokázala odhadnout. Podle platných předpisů by se měli tito cizinci vrátit do Maďarska, kde již požádali o azyl. Většina z nich ale směřuje za vidinou lepšího života do Německa.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Česko ve čtvrtek přestalo zajišťovat ve svých záchytných zařízeních Syřany, kteří již požádali v Maďarsku o azyl. Policisté jim nabízejí možnost požádat v ČR o azyl, a pokud ji nevyužijí, musí pokračovat ve své cestě, tedy opustit ČR.

V záchytných zařízeních ale skončí Syřané, kteří v Maďarsku před příjezdem do ČR o azyl nepožádají. ČR se připravuje na příliv uprchlíků. V Břeclavi-Poštorné vznikl pro běžence ve střeženém policejním areálu stanový tábor. Zatím není využitý. Má kapacitu 300 míst.

Jeho vybudování vadí místním obyvatelům. Příští úterý by jim měli situaci ve veřejné diskuzi vysvětlit zástupci ministerstva vnitra a cizinecké policie.

Cizinecká policie od poloviny června zvýšila kontroly zaměřené na nelegální migraci. Při kontrole nočních vlakových spojů v Břeclavi policie objevila nejvíc uprchlíků najednou. V jednom ze dvou kontrolovaných vlaků bylo zadrženo 176 cizinců.