Bývalý prezident Václav Klaus inicioval novou petici proti imigraci. Dokument, který v sobotu představil na briefingu na výstavišti v Lysé nad Labem, vyzývá českou vládu k zajištění vnitřní bezpečnosti a vnější nedotknutelnosti hranic státu všemi prostředky včetně využití policie a armády. O případných změnách v této oblasti by podle něj měli rozhodovat lidé v referendu nebo by vláda měla o takový mandát požádat v předčasných volbách.

Volá také po odmítnutí kvót pro přerozdělování uprchlíků nebo dodržování platných smluv v azylové politice a odmítnutí nátlaku na jejich změny, které by usnadnily další imigraci. Petice je na webových stránkách www.protiimigraci.cz, Klaus se stal prvním signatářem. 

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) bývalý prezident populisticky využívá téma uprchlické krize. "Pan Klaus není ani první, ani poslední politik, který se snaží populisticky k tomuto tématu přivázat, a bohužel asi budeme svědky i u jiných lidí než u něj, že budou v tomto trendu pokračovat," řekl Chovanec.

"Tato vláda dělá maximum proto, aby Česká republika nedopadla jako okolní státy a uprchlíci byli vidět na veřejných prostranstvích, byli vidět na nádražích v zuboženém stavu," podotkl také.

Na iniciativu reagoval i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který ji zhodnotil jako vlamování se do otevřených dveří.

Za výzvou podle Klause nestojí jen on, ale i jeho kolegové a přátelé a věří, že má i podporu tisíců občanů České republiky. "Nechceme dále pasivně přihlížet, jak naši ústavní činitelé, vláda, političtí představitelé ztrácí čas a v téhle osudové chvíli otálejí," uvedl exprezident. 

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Masová migrace podle textu výzvy představuje vážné ohrožení stability Evropy, jednotlivých členských zemí EU i ČR. "Chtěl bych zdůraznit, že nejsme lhostejní k utrpení tisíců lidí, kteří jsou produktem válek či podobných katastrof, ale - a to je strašně zásadní - odmítáme manipulaci veřejným míněním vytvářením falešného pocitu solidarity s těmito migranty," prohlásil Klaus.

Česká vláda podle iniciativy dostatečně nečelí narůstajícímu tlaku lídrů evropských velmocí. Obavy veřejnosti z migrace by z oficiálních míst by mohly být bagatelizovány. "Různé elitářské politické skupiny - skryté za fasádou vědců, akademiků či domnělých mravních autorit - jsou naproti tomu vydávány za normu veřejného mínění," tvrdí petice.

Pražský summit visegrádské skupiny důrazně odmítl chystaný návrh Evropské komise na přerozdělení dalších 120 tisíc uprchlíků v rámci EU. Klaus, který kvóty pokládá za "žert", je přesto přesvědčen, že čeští politici zbytečně otálí a nehájí bezpečnost občanů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sice podle něj svou rétoriku proti předchozím týdnům trochu posunul, přesto podle Klause problém podceňuje.

"Máme pocit, že se naše vláda staví váhavě a alibisticky a že dostatečně jasně nečelí narůstajícímu tlaku lídrů evropských velmocí, abychom jako už tolikrát v minulosti dali přednost něčemu jinému než naším vlastním národním zájmům," prohlásil. Vadí mu také, že je lídry EU kritizován postoj Maďarska, které se podle něj snaží principy schengenského prostoru dodržovat.

Masová migrace podle Klause představuje vážné ohrožení stability Evropy, členských zemí EU i ČR. Země na hranici schengenského prostoru mají podle bývalého prezidenta povinnost zajišťovat vnější hranice a vracet migranty do jejich zemí.