Opoziční zastupitelka a předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija na jednání pražského zastupitelstva neúspěšně navrhla zařadit na program odvolání deseti radních a primátorky Adriany Krnáčové. Důvodem prý je špatné fungování rady a spory ve vládní koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Většina zastupitelů vládní koalice se při hlasování o návrhu postavila proti nebo se zdržela hlasování.

"Ukázalo se, že nám spousta lidí lhala, když například ČSSD tvrdila, že když padne návrh na odvolání Matěje Stropnického (SZ), bude hlasovat pro, nebo pan radní Hašek (ANO) když říkal, že situace v koalici je neudržitelná," řekla Udženija.

Naopak primátorčinu náměstkovi Matěji Stropnickému (SZ) by se mohla vrátit do gesce problematika pražských stavebních předpisů a Institutu plánování a rozvoje (IPR). Připustila to ve čtvrtek primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Krnáčová nechala Stropnickému kompetence odebrat v uplynulých týdnech, jako důvod uvedla jeho neschopnost.

Opoziční TOP 09 se již dopoledne v rámci diskuse k programu jednání neúspěšně pokusila hlasování o odvolávání radních zařadit - pro hlasovalo pouze 25 z 63 přítomných. "Kdybyste byli jen trapní, je to vaše věc. Tato rada ale není schopna řídit město," řekl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

ODS vyzvala TOP 09, nezávislé a Trojkoalici k jednání o nové radě

Pražský zastupitelský klub ODS vyzval klub TOP 09, zastupitelský Klub nezávislých a Trojkoalici (SZ, KDU-ČSL a STAN) k jednání o sestavení nové koalice na magistrátu hlavního města. Pokud by se strany dohodly, měly by v 65členném zastupitelstvu 31 hlasů, a nedosáhly by tedy na většinu.

"ODS je znepokojena tím, jak současná koalice spravuje naše hlavní město, které se nerozvíjí a je paralyzováno spory mezi ANO, ČSSD a Trojkoalicí," píše ve výzvě ODS.

Z personální politiky je podle občanských demokratů také zřejmé, že do vedení města zasahují šedé eminence - koho konkrétně mají na mysli, se v usnesení nepíše. Občanští demokraté rovněž uvedli, že místo v radě si nenárokují a případnou koalici podpoří z pozice zastupitelů.

Předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný uvedl, že výzvu obdrželi. "Ještě jsme to nestačili projednat, dostali jsme ji nyní, v průběhu jednání zastupitelstva. Jinak, jednání o koalici mají smysl ve chvíli, kdy se ta současná rozpadne," řekl Novotný. Podobně se vyjádřila i zastupitelka Eva Vorlíčková z Klubu nezávislých.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Piráti už předem avizovali, že nepodpoří odvolání náměstka Matěje Stropnického. Podpoří ale případné odvolání zástupců ČSSD z Rady hlavního města Prahy. "Máme za to, že problém pro důvěryhodnost pražské rady není náměstek Stropnický, ale pražská ČSSD napojená na struktury, které Praze vládly už v éře Pavla Béma," píší Piráti ve zprávě, kterou zaslali novinářům.

V Praze vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Ta má nejtěsnější většinu jednoho hlasu, tedy 33 zastupitelů. Spory mezi koaličními partnery začaly poté, co primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nechala odebrat svému náměstku Matěji Stropnickému (SZ) část kompetencí. ANO a ČSSD následně vyzvaly Trojkoalici ke Stropnického odvolání. Zastupitelé Trojkoalice to odmítli.

Interpelace Březiny

Při jednání došlo i na interpelace. Tereza Kněžourková z Pražského fóra odpoledne předstoupila s interpelací na Karla Březinu za ČSSD.

"Vážený pravomocně odsouzený zastupiteli, Pražané si bezpochyby zaslouží, aby jejich zájmy zastupovaly osoby s čistým morálním kreditem a trestním rejstříkem. Neoprávněně jste pobíral příjmy z dozorčí rady DPP. Navíc jste příjmy z DPP neuvedl ve svém majetkovém prohlášení a porušil etický kodex zastupitele," uvedla.

Zastupiteli ještě vyčetla, že je odpovědný za nákup nových licencí Opencard, čímž značně zatížil rozpočet hlavního města a zvýhodnil monopol firmy Haguess. Kněžourková následně vyzvala Karla Březinu k odstoupení.

Březina však nebyl interpelaci přítomen. Jeho kolega Petr Dolínek tak jen vzkázal, že jí odpoví písemně.

Na vyhlášku o hazardu dojde až v listopadu

Rada předloží novelu vyhlášky o hazardu pražskému zastupitelstvu ke schválení nejspíš až v listopadu, řekla zastupitelům primátorka, do jejíž gesce hazard spadá. Původně ji mělo zastupitelstvo schvalovat už teď v září.

Nulová tolerance hazardu je součástí programového prohlášení vládnoucí koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, STAN a Strana zelených). "Nemohli jsme se domluvit na tom, co vám předložíme," řekla Krnáčová zastupitelům.

Podle primátorčiny náměstkyně Evy Kislingerové (ANO) je třeba zvažovat také dopady nulové tolerance na městský rozpočet. Ke konci letošního července podle ní činil výnos z loterií více než 203 milionů korun.

Elektronická komunikace za 100 milionů

Praha vypíše zakázku na zajištění služeb elektronické komunikace mezi magistrátem, radnicemi a městskou policií. Cena zakázky správy sítě je stanovena na asi 100 milionů korun, vypsání zakázky ve čtvrtek schválili pražští zastupitelé.

Teď má Praha podepsány smlouvy se třemi dodavateli, platnost smluv končí 8. srpna 2016. Nová smlouva má platit od 8. srpna a podepsána bude na čtyři roky.

Komunikační síť MepNet propojuje počítače a systémy magistrátu, radnic a některých městských organizací, mimo jiné městské policie - celkem síť propojuje 100 míst na území celé Prahy.

Zastupitelé ve čtvrtek také schválili souhlas s nečerpáním části úvěru na stavbu nových stanic metra A do Motola z Evropské investiční banky (EIB). Těchto 2,5 miliardy korun už nebude Praha potřebovat. Celkem banka měla Praze půjčit 11 miliard korun. Nové stanice metra se otevřely letos v dubnu.

Pražský dopravní podnik uvedl v dopise radním, že peníze z EIB nebude na stavbu potřebovat a rada jeho stanovisko akceptovala. Část úvěru by ale stejně nejspíš nezískal. EIB, která s uvolněním peněz váhala řadu měsíců, čekala na kladné rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž (ÚOHS). Úřad ale před několika dny v nepravomocném rozhodnutí uvedl, že dopravní podnik chyboval, v zakázce na dostavbu metra prý nestanovil transparentně způsob hodnocení nabídek.

Nová část metra vyšla zhruba na 20 miliard korun. Podnik podle ředitele dosud zaplatil faktury za zhruba 17,5 miliardy korun. Kromě peněz z EIB a části dotací z EU jde o peníze podniku a města. Pražští zastupitelé kvůli zpožděnému čerpání z EIB loni v září mimořádně z rozpočtu města uvolnili na stavbu dvě miliardy korun.