Jednání tripartity ve čtvrtek večer přineslo jen málo viditelných výsledků, a to i přesto, že místo plánovaných dvou hodin trvalo déle než tři. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jsou vláda, odbory i zaměstnavatelé vedeni společnou snahou, aby rozpočet na příští rok maximálně podpořil hospodářský růst a zaměstnanost.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj vyjádřil zklamání z pocitu, že šlo spíše o "oznamovací" schůzku. "Nenabyli jsme dojmu, že by byl prostor pro další změny v rozpočtu," dodal.

Za zaměstnavatele vyjádřil touhu po tom, aby priority hospodářské politiky byly zpracované do nějaké tabulky, kde by bylo možné sledovat, zda vláda plní cíle, které vyhlašuje spolu se sociálními partnery. Zmínil zejména digitalizaci, investice do infrastruktury a opatření na trhu práce.

Na něm podle zaměstnavatelů vzniká obrovský nepoměr, kdy firmy za hospodářského růstu přímo "hladově" volají po pracovních silách, a na druhé straně je na úřadech práce hodně lidí i v regionech, kde jsou volná místa. Ministerstvo práce a sociálních věcí by prý proto mělo rychle přijít s nástroji, jak trh práce rozhýbat a případně ulehčit získávání pracovníků ze zahraničí. Zejména "ze zemí, které jsou nám kulturně blízké," uvedl Rafaj.

Vládě Rafaj vyčetl, že v praxi popírá vlastní slova o podpoře aplikovaného výzkumu, kde se rozpočty rok od roku spíše snižují. V aplikovaném výzkumu přitom vidí nástroj, který rozhýbe hospodářský růst. A ve státním rozpočtu zase možnosti dále šetřit místo toho, aby rostly položky za nákupy různých služeb.

Podle zaměstnavatelů navíc státní rozpočet nedostatečně reaguje na situaci kolem uprchlické vlny, která si vyžádá náklady nejen u bezpečnostních složek, ale i při péči o běžence, kteří v republice zůstanou.

Jednu z vládních iniciativ však Rafaj ocenil jako užitečnou, a to letošní opravy silnic druhé a třetí třídy, které by podle něj měly dále pokračovat.

To místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek byl spokojenější. U premiéra prý zaznamenal ochotu jednat ještě o zvýšení benefitů ve fondu kulturních a sociálních potřeb.

Sobotka se poté snažil oba sociální partnery zklidnit konstatováním, že rozpočet je sice v pokročilé fázi, ale stále ještě není schválen. Také slíbil vyzvat ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD), aby vypracovala analýzu, ve které by "spárovala" volná místa s domácími uchazeči o práci, a teprve poté hledala rezervy v zahraničí. "V zemích, které jsou nám sociálně, kulturně a nábožensky blízké," dodal Sobotka.