Evropská komise se dostatečně nevěnuje daňovým únikům u daně z přidané hodnoty (DPH) a návrhům v této oblasti, které předložilo Česko společně s dalšími změnami. Uvedl to ministr financí Andrej Babiš (ANO).  Babiš poslal dopis v tomto smyslu komisaři Pierru Moscovicimu, v jehož portfoliu daňové otázky jsou. Ministerstvo financí o tom v pondělí informovalo v tiskové zprávě.

Daňové úniky zůstávají v EU vysoké - v roce 2012 to bylo 165 miliard eur a v roce 2013 168 miliard eur (4,5 bilionu korun), uvedlo ministerstvo financí. "Evropská komise nepodnikla za posledních šestnáct měsíců žádné kroky, přestože k tomu byla opakovaně vyzývána skupinou členských států v čele s Českou republikou," dodalo ministerstvo.

Babiš již delší dobu na evropské úrovni prosazuje, aby státy mohly samostatně určovat, jaké zboží a služby budou podléhat přenesené daňové povinnosti, tzv. reverse charge. DPH patří v unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni.

Tuto alternativu Evropská komise stále odmítá, uvedlo MF. Jako důvod uvádí ochranu fungování jednotného trhu, podle ministerstva však EK nenabídla žádné náhradní řešení. "Postoj Evropské komise se zdá být v dlouhodobém horizontu neudržitelný, neboť nelze na jedné straně požadovat od členských států, aby zlepšily výběr DPH, který je jejich odpovědností, a na druhé trvat na odmítání opatření, která jsou k dispozici," uvedlo ministerstvo.

Přenesená daňová povinnost je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti běžnému daňovému dokladu neuvede výši DPH. Místo toho uvede, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel.

Cílem opatření je zamezit podvodům a spekulacím v souvislosti s platbou DPH, především u tzv. karuselových podvodů. Opatření se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.