Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) povedou schválené povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků mezi evropské země k vleklým soudním sporům.

Chovanec na jednání výboru pro evropské záležitosti zopakoval, že Česko nemá možnost přidělené uprchlíky udržet v zemi proti jejich vůli. Pokud se o to pokusí, běženci se tomu podle něj budou soudně bránit.

"Nemůžeme tu držet za nohu Syřana nebo Pákistánce, který tu nechce být. Ten člověk má svá práva. Dočkáme se hromadných žalob," řekl Chovanec s tím, že většina uprchlíků míří do Německa za příbuznými nebo známými.

Chovanec odmítl, že by Češi byli xenofobní. "Nejsme xenofobní národ. Žije tu půl milionu cizinců," řekl. Česko prý pomáhá například v Jordánsku, kde je jedním z největších sponzorů uprchlického tábora.

"V příštích dnech také přijmeme sedm syrských dětí, které se budou léčit v našich nemocnicích," uvedl s tím, že s dětmi přijedou i jejich rodiny. Celkem jde o 33 lidí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Ministr označil český postoj za pragmatický. "Nechceme být potížisty, ale ani eurohujery, kteří schválí vše, co je jim předloženo. Německo a další státy nemají pravdu jen proto, že jsou velké," dodal.

Zopakoval, že zásadní je, aby začala na okraji EU, v Řecku a v Itálii, konečně fungovat kontrolní místa, takzvané hotspoty. Podle Chovance je také otázkou, jestli uprchlík před válkou má právo skončit v Německu.

"Nemá zůstat v první bezpečné zemi? Pokud její hranice překročí, stává se ekonomickým migrantem?" zeptal se ministr.

Ministři vnitra států Evropské unie v úterý v Bruselu většinou hlasů schválili kvóty pro rozdělení uprchlíků, kteří dorazili do Evropy, mezi unijní země.

Proti byly Česko, Slovensko, Rumunsko a Maďarsko, zatímco Finsko se zdrželo.