Členové širšího vedení TOP 09 si v českokrumlovské restauraci Depo dali k obědu hovězí líčka a pak společně vyrazili na prohlídku místního zámku, který byl od 18. století majetkem knížecího rodu Schwarzenbergů. "Průvodce" měli vynikajícího – vévodu krumlovského Karla Schwarzenberga, svého předsedu.

Víc než odpolední procházka a výklad ovšem čtyřicet členů výkonného výboru zajímalo, jestli Karel Schwarzenberg zůstane jejich předsedou. Hodně očekávané rozhodnutí si nechával až na 16. hodinu, kdy v restauraci Depo začala oficiální schůze.

Už při obědě bylo zřejmé, že Schwarzenberg, jemuž bude za měsíc 78 let, oznámí konec ve funkci. "Je to hezké místo a zajímavé datum," připomínal v Krumlově, že zrovna dnes by měl narozeniny Václav Havel.

Vyprávěl, jak Schwarzenbergové vždy sice byli zvyklí "sloužit" do 80 let, ale že se cítí pro politiku čím dál tím méně vhodný. "Špatně slyším, bolí mě kolena, stárnutí je nezadržitelný proces."

Poté oznámil, že na listopadovém sněmu už nebude kandidovat na předsedu TOP 09.

"Poslední kopanec, který jsem dostal, byla tiskovka ve sněmovně, kde jsem i se sluchátky neslyšel otázky novinářů. To jsem si řekl, že je na čase, abych šel," doplnil Schwarzenberg pro novináře.

Strana se však za každou cenu snaží o interpretaci, že rozhodně neodchází. Bude totiž kandidovat do sněmovních voleb v roce 2017, ovšem už jen jako lídr pražské kandidátky. 

TOP 09 nicméně už řeší, co bude po Schwarzenbergovi. Když nebude "kníže" znovu kandidovat, stane se jejím předsedou zcela určitě Miroslav Kalousek.

"Je mojí povinností kandidovat," řekl první místopředseda Kalousek, který stranu se Schwarzenbergem vymyslel a zakládal.

"Jsem přesvědčen, že Miroslav Kalousek je nejlepší kandidát, kterého máme. On byl bezpochyby finanční a hospodářská autorita, ale teď - nevím, jestli jste to vypozorovali - se vyjadřuje i k jiným tématům a musím říct, že velice dobře," řekl Schwarzenberg.

"Máme dva typy autority - formální a neformální. Formální vyplývá z funkce, neformální ze síly respektované osobnosti. Kdyby Karel Schwarzenberg odešel na odpočinek, tak ztratíme nenahraditelnou osobnost. Ale on neodchází, on zůstává," uvedl v Krumlově Miroslav Kalousek. "Takže to jediné, co se mění, je, že bude zbaven formálních administrativních povinností předsedy strany," dodal.

I když Karel Schwarzenberg dále zůstane poslancem a čestným předsedou TOP 09, straníci musejí řešit svou budoucnost. Problémů je hned několik. Schwarzenberg byl doposud tváří a symbolem, kterým se "topka" nejvíc odlišovala od konkurenční pravicové strany ODS. Nesl havlovský étos s důrazem na lidská práva, což ke konzervativní straně přitahovalo městské liberální voliče.

Naposledy to bylo výrazně vidět v debatě o uprchlících, ve které TOP 09 zaujala vstřícnější postoj k imigrantům.

"Já myslím, že jsme se na politické scéně za těch pět let docela etablovali, že jsme ideově vyprofilovaná strana, jejíž další směřování a existence nepadá se jmény Schwarzenberg ani Kalousek," věří místopředseda Leoš Heger.

Druhý problém pro TOP 09 se jmenuje Andrej Babiš. Přesněji řečeno – jak moc se vymezovat vůči šéfovi hnutí ANO a ministrovi financí. Tak aby to nepůsobilo, že jediným programem topky je "Antibabiš", jak to z častých emotivních střetů Kalousek versus Babiš vypadá.

"Antibabiš je jen mediální zkratka. Problém není osoba, ale to, co zavádí – klasický model parlamentní demokracie mění v model korporátního řízení státu. A pozor, tak například vznikl i italský fašismus," odmítá Miroslav Kalousek, že to s útočením na Andreje Babiše přehání.

V rétorice jde o tenké hranice, aby strana nevypadala, že už bojuje například za neplatiče daní nebo za hazard. "Elektronická evidence tržeb je pro nás symbolická pevnost, kde musíme říct – dál už ne. Všichni jsme samozřejmě proti daňovým únikům, stejně jako třeba proti domácímu násilí. Ale stát přece kvůli tomu nebude každému dávat do bytu kameru s očekáváním, že tak vymýtí domácí násilí," argumentuje Kalousek.

Třetí komplikací pro TOP 09 je, že kromě "knížete" ztrácí i Starosty. Už měsíce dochází k postupnému rozchodu s hnutím Starostové a nezávislí v čele s Petrem Gazdíkem. Ti si chtějí za rok sami vyzkoušet kandidovat do krajských voleb a podle výsledku se rozhodnou, jestli zůstanou u "topky" pro sněmovní volby v roce 2017.

Starostové se dnes spíše kloní k přestupu a spojenectví s KDU-ČSL, která o něj hodně stojí. Lidovci jsou tradičně velmi silní na Moravě, STAN zase v českých regionech.