Pokud by spojenecké jednotky odešly příliš rychle a neuváženě z Afghánistánu po roce 2016, mohlo by to vyvolat další migrační krizi. Řekl to v úterý během jednání Bezpečnostní rady státu ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Téma odchodu z Afghánistánu bylo podle něj jedním z bodů jednání.

Česká armáda podle Stropnického působí na řadě míst, která bezprostředně souvisí s otázkou migrace. "Mluvili jsme i o tom, co bude s afghánskou misí Resolut Support," poznamenal ministr. Rozhodnutí bude muset podle něj přijít během několika málo měsíců, ne-li týdnů. Cílem mise Resolute Support (Rozhodná podpora) je výcvik afghánských bezpečnostních složek.

Původní předpoklad podle něj počítal s tím, že se počet jednotek bude snižovat.

"Teď jste si možná všimli, že i Obama prohlásil, že se americké počty spíše navýší, čili je obava, já si myslím oprávněná, že kdyby se odtamtud odešlo příliš rychle a neuváženě, tak se dají Afghánci na pochod," řekl Stropnický.

Poznamenal při tom, že Afghánci již v současné době tvoří druhou nejpočetnější skupinu migrantů. "Aby se neopakoval nějaký Irák, tak si myslím, že je tam spíše potřeba ty pozice držet, protože ono to znamená i materiální pomoc pro Afghánistán," dodal s tím, že vyklízet současné pozice by nebylo dobré.

Česká armáda měla v Afghánistánu na začátku září 281 vojáků. Většina z nich slouží ve strážní rotě, která hlídá okolí letecké spojenecké základny Bagrám. V zemi je ale také lékařský, výcvikový nebo logistický tým. Současná mise je schválena do konce roku 2016.

Česko by mohlo Kurdům poskytnout zbraně 

Během jednání Stropnický dále uvedl, že Česko uvažuje o tom, že poskytne zbraně Kurdům bojujícím v Iráku proti Islámskému státu. "Velmi konkrétně uvažujeme o další zásilce, tentokrát už zbraní pro Kurdy. Mohly by to být samopaly, to je velmi pravděpodobné. Budeme o tom jednat s Američany, protože potřebujeme přepravce," řekl Stropnický.

Česká vláda už loni v srpnu schválila darování munice ze starších armádních zásob Kurdům v hodnotě 41 milionů korun. Do Iráku poté putovalo prostřednictvím Kurdské regionální rady přes osm milionů kulometných nábojů ráže 7,62 milimetru a více než 5000 nábojů do protitankového granátometu RPG-7.

Maďarsko chce po Česku policisty nebo automobily

Podle Stropnického už Maďarsko poslalo Česku požadavek na pomoc při ochraně hranice proti uprchlíkům. Chce policisty, automobily nebo stavební stroje. "Maďarům chybí určitá technika, i třeba takzvaná běžná, jako jsou nákladní automobily, stavební stroje, ten seznam je relativně dlouhý," řekl Stropnický s tím, že se s ním seznámil během jednání rady.

"Budeme to teprve vyhodnocovat, co z toho můžeme, co z toho můžeme méně a co z toho nemůžeme," dodal. Ve čtvrtek bude o tématu jednat s maďarským ministrem obrany při aliančním setkání v Bruselu.

Počet vojáků, který by do Maďarska zamířil, nebyl podle ministra definován. Bude záležet na počtu techniky, kterou by Česko mohlo poskytnout. Do Maďarska by tak poté byla poslána především obsluha těchto strojů.

"Odhadoval bych to na více než 25," poznamenal Stropnický. Právě 25 vojáků by do Maďarska mělo zamířit příští týden společně s pěticí nákladních automobilů, vrtnou soupravou a deseti polními kuchyněmi. O této pomoci vláda rozhodla v pondělí.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Nejde o to, aby český voják chodil po maďarské hranici, to jsem i říkal, že to by asi ani Maďaři nechtěli. Tomu rozumím, má to i svou psychologickou rovinu," poznamenal. Česká pomoc by se měla týkat především techniky nebo prostředků na případné rozšíření hraničního plotu.

Podle Stropnického je v seznamu i požadavek na vyslání policistů. "Ten není úplně nízký, myslím, že to je něco přes 100," poznamenal s tím, že neví, jak se k požadavku postaví ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Česko chce pomoc Maďarsku koordinovat ve spolupráci s visegrádskou čtyřkou. O tématu bude proto jednat s kolegy z Polska, Slovenska a Maďarska Chovanec.