Na Blízkém východě a v severní Africe je podle českých zpravodajců 10,5 milionu syrských migrantů. Po jednání Bezpečnostní rady státu to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj představují největší riziko další migrace.

Bezpečnostní rada, jejíž části se zúčastnil i prezident Miloš Zeman, se kromě migrace zabývala i koncepčními materiály na budování armády a policie. Oba dokumenty byly schváleny, zabývat se jimi ještě bude vláda.

Podle Sobotky je nejvíce registrovaných syrských uprchlíků, takzvaně vnitřně přesídlených, přímo v Sýrii, šest milionů. Další asi dva miliony jich je v Turecku, přes 600 000 v Jordánsku a dalších několik set tisíc v Libanonu. "Představují největší potenciál pro možné pokračování migrační krize," poznamenal Sobotka.

Jednání rady se zúčastnil i Zeman. Podle Sobotky ho členové rady seznámili s aktuálními opatřeními týkajícími se migrace, tedy například pomoci Maďarsku na posílení hranice. Česko podle premiéra nyní čeká na upřesnění maďarských požadavků.

"Jsme připraveni vyslat vojáky a policisty. Byli bychom rádi, kdyby se této akce účastnili i Slováci a Poláci," dodal. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) během zasedání BRS řekl, že Maďaři mají zájem především o techniku, ale i o více než 100 policistů.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Bezpečnostní rada státu také podle Sobotky schválila materiál ministerstva vnitra, který počítá s konkrétními variantami postupu v případě změny migračních proudů. Vláda by na jeho základě v případě potřeby mohla okamžitě rozhodnout o přijetí mimořádných opatření.

Tím by mohlo být třeba znovuzavedení kontrol na hranicích. Policie a armáda jsou podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) připraveny k nasazení do pěti hodin. Taková situace by podle něj mohla nastat třeba v okamžiku, když by některý z okolních států obnovil kontroly na hranicích, a migranti tak cestovali do Německa přes Česko.

Nyní policisté podle Chovance v Česku zachycují pouze jednotlivé uprchlíky. "To nám umožňuje od 12. října začít převážet některé migranty z jiných zařízení do Drahonic s tím, že chceme uvolnit stávající zařízení tak, aby v nich byly lepší podmínky především pro matky s dětmi," řekl ministr.

Další zařízení Bálková na Plzeňsku, které se mělo otevřít na začátku roku, by mohlo být podle Chovance zakonzervováno a ponecháno v záloze pro případ, že by se počet migrantů v Česku zvýšil.