Lobbista Roman Janoušek, potrestaný za sražení ženy autem, podal ústavní stížnost. Vyplývá to z veřejně dostupných justičních databází. Mluvčí Ústavního soudu (ÚS) Miroslava Sedláčková stížnost ani její obsah nekomentovala. Justice Janouškovi uložila trest 4,5 roku vězení nepodmíněně. Trest si odpykává v brněnské věznici. Letos v červenci verdikt potvrdil Nejvyšší soud.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podání stížnosti už dříve avizovala Janouškova obhajoba, ve čtvrtek na ni upozornila Česká televize. Jde o poslední možnost Janouškovy obrany. Stížnost bude jako soudce zpravodaj řešit Ludvík David. Délku rozhodování nelze předjímat, v průměru činí půl roku. Drtivou většinu stížností v trestních kauzách ústavní soudci odmítají.

Opilý lobbista naboural v březnu 2012 v pražské Michli do vozu vietnamské řidičky a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, žena jej dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit. Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, poté se na zelenou rozjel, řidičku porazil a ujel. Nedaleko jej dopadli policisté.

Řidičce způsobil otok mozku a zlomeniny žeber i kotníku. Po nehodě strávila zhruba měsíc a půl v nemocnici. Kdyby jí lékaři neposkytli včasnou pomoc, mohla i zemřít. Lobbista jí později zaplatil odškodné 900 tisíc korun.

Pražský městský soud muži původně uložil za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky tříletý trest, který odvolací senát o rok a půl zpřísnil. Lobbista navíc nesmí sedm let usednout za volant. Žalobci navíc požadovali, aby byl Janoušek uznán vinným z pokusu o vraždu, což ale soudy odmítly.

Lobbista se v minulosti hájil tím, že řidičku v okamžiku střetu neviděl a že ji zřejmě zachytil jen zpětným zrcátkem. Tuto verzi však vyvrátil jak revizní znalecký posudek, tak i odposlechy lobbistova telefonu.