Během dalšího kola diskusí ministrů vnitra členských zemí EU se tentokrát neřeší kvóty, migrační krize je však hlavním tématem. 

Podle českého ministra Milana Chovance se bude v Lucemburku řešit například ochrana vnějších hranic a návratová politika. Česká strana bude dál žádat odpovědi na sérii otázek, které v souvislosti s migrací nedávno předala Lucembursku jako nynější předsednické zemi Evropské unie.

Tyto dotazy souvisí s nedávno vypracovanou analýzou ministerstva vnitra a týkají se právě kvót na přerozdělování žadatelů o azyl, využití institutu dočasné ochrany, jak technicky řešit přemístění uprchlíků do zemí, kam nechtějí, či zda se k povinné relokaci mohou vyjadřovat národní parlamenty.

Podle návrhu dokumentu pro čtvrteční jednání mají státy EU vyvíjet větší úsilí při návratu odmítnutých žadatelů o azyl, píše deník The Guardian. Zvýšení míry vracení odmítnutých žadatelů bude fungovat jako odstrašující příklad a bude odrazovat od nelegální migrace.

Vlády členských států EU se mají pokusit přijít s návrhy zaměřenými na utěsnění "pevnosti Evropa" před nežádoucími migranty a zintenzivnění rychlosti a objemu deportací neúspěšných žadatelů o azyl, píše The Guardian.

Česko nabídne Maďarsku 50 policistů a 100 vojáků

Česká republika nabízí Maďarsku k ostraze vnější hranice Evropské unie pět desítek policistů a až sto vojáků. Po své čtvrteční ranní schůzce s kolegy ze zemí Visegrádské skupiny to řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Česko tak zřejmě rozšíří svou původní výpomoc 25 vojáků s technikou, kterou v pondělí schválila vláda v souvislosti s uprchlickou krizí.

"To je konkrétní nabídka z naší strany," podotkl Chovanec s tím, že předpokládá také konkrétní slovenský příspěvek. "Poláci říkají, že to zvažují a nejsou dnes schopni garantovat počet, který by dali," uvedl ministr.