Znovuobjevitel Kofoly Kostas Samaras zemřel minulý týden ve svých pětasedmdesáti letech. Informoval o tom ve středu Deník. Podnikatel řeckého původu vzkřísil po roce 1989 značku Kofola. Z původně rodinného podniku SP Vrachos vybudoval firmu Santa Nápoje Krnov, která se nakonec od roku 2002 stala jediným vlastníkem originální receptury a značky Kofola.

Samaras přišel do Československa jako osmiletý chlapec, když jeho rodina utekla před řeckou občanskou válkou na konci čtyřicátých let. Podnikat začal okamžitě po roce 1989, kdy využil vazeb na Řecko a dovážel ovoce, zeleninu a později i nápoje. Klíčovým rozhodnutím v jeho byznyse byl nákup sodovkárny v Krnově v roce 1993.

Po černém nápoji, který měl v Československu zalepit díru nedostatkových západních limonád, se přejmenovala i celá společnost. Samarasova firma se následně stala jedním z nejvýznamnějších výrobců nápojů ve střední Evropě. Postupně po slovenském a českém trhu se Kofola představila i polským a maďarským zákazníkům. Dnes má celkem osm výrobních závodů a působí například i v Rusku nebo Slovinsku.

Samarasovi už od začátku pomáhal jeho syn Jannis, který kvůli rodinnému podnikání přerušil studium na vysoké škole. V roce 2011 byl Jannis Samaras zvolen podnikatelem roku a o rok později se utkal o titul podnikatele světa. V současnosti je generálním ředitelem nápojářské skupiny, která zaměstnává 2300 lidí, z toho zhruba 700 v Česku.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kofola marketingově vsadila na retro vlnu, která se jí vyplatila. V roce 2009 dosáhla nejvyššího prodeje v historii včetně nejslavnějších 70. let. Skupině vzrostly v letošním prvním pololetí meziročně tržby o 11,1 procenta na 3,4 miliardy korun. Hrubý zisk se zvýšil o 25,2 procenta na 1,3 miliardy korun.

V současnosti do portfolia firmy patří například pramenitá voda Rajec, sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík nebo energetické nápoje Semtex. Nejnovějším přírůstkem do rodiny Kofola jsou slovinské minerálky Radenska. Mimo to je Kofola distributorem francouzských vod Evian a Badoit nebo tuzemské Vincentky.