Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinili v rámci své rozsáhlé akce čtyři lidi.

Jedním z nich je olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), další jsou šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec a vlivný podnikatel a blízký přítel Ivana Langera Ivan Kyselý.

Podle Rozbořilova advokáta Petra Konečného veškeré úkony skončily až ve čtvrtek v 5 hodin ráno. "Pan hejtman byl obviněn z podplácení, toto obvinění ale odmítá. Považuje jej za nedorozumění a podal si stížnost," řekl Konečný.

Čeho se měl podle policie dopustit, nechtěl obhájce příliš komentovat. Podle něj však osoba hejtmana v celé kauze zabírá pouze minimální procento. "Je jen její okrajovou záležitostí. Prostě se vyskytl v nesprávný čas na nesprávném místě. Kauza není o hejtmanovi. Je možná tam osobou nejznámější, ale nejméně významnou," tvrdí obhájce.

Rozbořil je stíhaný na svobodě, zbylá trojice skončila ve vazbě. Například policista Radek Petrůj míří do vazby proto, že by mohl podle soudu ovlivňovat svědky. Proti rozhodnutí podal stížnost.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ke kauze se v narážce na hejtmana vyjádřil také ministr vnitra Milan Chovanec.

"Pokud je obviněný aktivní politik, měl by funkci opustit. V tomto případě platí 'padni komu padni'. V případě, že se politik očistí, může se samozřejmě do politiky vrátit," řekl.

Premiér Bohuslav Sobotka také uvedl, že pokud se potvrdí informace o obvinění hejtmana Rozbořila, očekává jeho rychlou rezignaci na veřejné a stranické funkce.

Rozbořil však zatím nerezignuje a na odpolední tiskové konferenci popřel, že by někomu nabízel úplatek. Rozhodnutí o své budoucnosti nechává na politickém grémiu ČSSD a chce se s jejím předsedou Sobotkou sejít.

Premiér se s ním sejde v pátek po svém návratu z Bruselu, uvedl na Twitteru.

Podle krajského předsedy ČSSD Jiřího Zemánka bude o jeho pozici jednat krajské vedení strany na zasedání nejpozději do pondělí. Rozbořil by měl straníkům vysvětlit svůj postoj.

"Pro sociální demokracii to není dobrá pozice, byť pan hejtman tvrdí, že je jeho osoba v případu velmi marginální. Nicméně to neznamená, že to nepoškozuje sociální demokracii, že to není velký malér," uvedl Zemánek.

Naznačil, že s podporou to hejtman bude mít velmi těžké, neboť trendem strany je ochrana před dalším poškozováním jejího jména. "Obávám se, že ta situace tolik graduje v jeho neprospěch, že to nepoškození jména ČSSD bude v dané chvíli více preferováno než jeho podržení ve funkci," doplnil Zemánek.

Pro ČSSD je situace o to horší, že Rozbořil se měl stát lídrem strany pro příští krajské volby. "Rozbořil byl dosud výraznou tváří a byl úspěšný hejtman, nebude úplně jednoduché jej v případě, že ta situace pro něj nedopadne dobře, nahradit," řekl Zemánek. 

Kauza se týká podezřelých nadstandardních vztahů v Olomouci a snahy o ovlivňování vyšetřování některých hospodářských kauz.

"Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden z nich navíc i pro přijetí úplatku. Třetí osoba je stíhána pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a čtvrtý z obviněných je stíhán pro podplacení," uvedl mluvčí útvaru Pavel Hanták.

Policisté na případu pracovali přes rok. "Do jejich hledáčku se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření," doplnil Hanták.

Den "D" si stanovili na úterý 13. října. Tehdy policie zasahovala na několika místech, mimo jiné i na krajském ředitelství olomoucké policie nebo v domě bývalého ministra vnitra Ivana Langera, jehož předvedli k výslechu a následně zase propustili. V Praze a Olomouci policisté při zásahu zadrželi několik lidí.

Podle médií policie rozkryla rozsáhlou klientelistickou síť, která propojovala několik institucí státní a veřejné správy, policii i podnikatele. Podezřívá prý několik vlivných policejních funkcionářů, že za peníze ovlivňovali vyšetřování některých kauz a vynášeli informace směrem k podezřelým. Případ má souviset s realitními obchody či dotacemi.

Hlasujte pro IHNED.cz

Čtete rádi ihned.cz? Hlasujte pro nás v anketě Křišťálová lupa 2015.

 

 

ÚOOZ má podle serveru Neovlivní.cz podezření, že zmanipulované či ovlivněné bylo vyšetřování údajných finančních machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, dále financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavba jezdeckého klubu.

Rozbořil stojí v čele správního orgánu Regionálního operačního programu Střední Morava, přes který proudí do Olomouckého kraje miliardové dotace.

Podle Neovlivní.cz Rozbořil s náměstkem krajského policejního ředitele Karlem Kadlecem řešil třeba podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích.

Podle informací serveru, které vycházejí z policejních odposlechů, Rozbořil nabízel Kadlecovi úplatek výměnou za to, že bude odloženo vyšetřování okolností kolem dotací pro tento projekt. Kadlec údajně na nabídku kývl.

Rozbořil ve čtvrtek tyto informace kvůli policejnímu vyšetřování nechtěl komentovat. "Můžu ale zopakovat, že se cítím být nevinen a žádný úplatek jsem nenabízel," řekl. Kadlece prý zná z jednání bezpečnostní rady kraje.

"Tam jsme se viděli víceméně poprvé a od té doby jsme se potkali možná třikrát či čtyřikrát. Vykáme si a rozhodně nejsme žádní přátelé nebo v takovém vztahu, abychom si předávali informace eventuálně se bavili o nějakých finančních a jiných věcech," uvedl.

Připustil ale, že se s Kadlecem sešel. Obsah jednání nezveřejnil.

Rozbořil přiznal, že zná majitele firmy, která jezdecký areál Lazce provozuje. "K jezdeckému areálu mám vztah dobrý. Jednak proto, že jsem ten projekt vymyslel a jednak proto, že byl zdárně postaven a rozběhnut. Momentálně se tam pořádají ty nejlepší světové závody v parkurovém skákání," řekl Rozbořil, podle nějž byl díky tomuto areálu zachován provoz střední zemědělské školy v Olomouci.

Sobotka bude chtít vysvětlení od šéfa GIBS

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude chtít od šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka vysvětlení k olomoucké kauze.

GIBS totiž případ už dříve vyšetřovala a čelí tak kritice, že ho nedotáhla. O možném odvolání Bílka z čela úřadu ve čtvrtek v Právu mluvil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

"Já určitě budu chtít mluvit s panem Bílkem a budu chtít, aby mi vysvětlil tu situaci, ke které došlo v Olomouci," řekl ve čtvrtek Sobotka novinářům v Bruselu, kde se účastní Evropské rady.

"Vzhledem k tomu, že informace, které se objevují, říkají, že už v minulosti tam GIBS prováděl vyšetřování, bude mě zajímat, jakým způsobem to vyšetřování dopadlo a jaká je vlastně role GIBS v celé této záležitosti, čili určitě se chci s panem Bílkem sejít a požádat ho o informace k této věci," dodal premiér.

Ministr vnitra Milan Chovanec nechtěl o personálních změnách v GIBS spekulovat, protože jde o nezávislou instituci, která nepodléhá vnitru. "Uvidíme, jestli se prokáže, že ta šetření předtím byla udělána důkladně, nebo nebyla. Počkejme si na výsledky šetření," uvedl Chovanec.