Na humanitární pomoc syrským uprchlíkům vyčlenilo české ministerstvo zahraničí (MZV) ze svého rozpočtu od roku 2012 přes 86 milionů korun, z toho přes 20 milionů vloni. Vyplývá to z údajů ministerstva. Letos podpořilo MZV ve válkou zmítané Sýrii či sousedním Jordánsku a Libanonu, kam se uchýlily přes dva miliony uprchlíků, šest projektů za více než 16 milionů korun.

Čtyřletá občanská válka si v Sýrii vyžádala už na 300 000 obětí a ze svých domovů vyhnala přes 11 milionů lidí, včetně vnitřních uprchlíků (ve své zemi). Těm přímo na místě pomáhá z českých nevládních organizací například Člověk v tísni, který má i stálé kanceláře v syrském Aleppu a Idlíbu a od vypuknutí konfliktu v Sýrii v roce 2011 do poloviny letošního roku doručil do oblasti přímou pomoc pro 1,6 milionu Syřanů.

Diakonie Českobratrské církve evangelické pomáhá syrským uprchlíkům především na území Jordánska, a to od roku 2012 v největším uprchlickém táboře Zatárí, kde je nyní asi 80 000 lidí, z toho více než polovina dětí a mladých lidí.

V táboře například postavila s místními partnery centrum Peace Oasis, kde je k dispozici například psycholog a kde mohou lidé například docházet na rekvalifikační kurzy. Od MZV dostala Diakonie na pomoc Sýrii letos 2,5 milionu korun, loni to byly tři miliony.

ADRA ČR pomáhá uprchlíkům na území ČR v detenčním zařízení ve Vyšních Lhotách, kde její dobrovolnickém centrum pomáhá se zajišťováním potravin a oblečení. Řada organizací v Česku také pomáhá organizováním sbírek, například UNICEF ČR má sbírku pro Sýrii vyhlášenou už čtvrtým rokem a jen od letošního ledna se na ní sešlo přes 283 000 korun od více než dvou stovek dárců.

Česká republika pomáhá syrským uprchlíkům též prostřednictvím programu MEDEVAC (Medical Evacuation), který je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených oblastí. V rámci tohoto programu, který řídí ministerstvo vnitra, vyjíždějí čeští lékaři operovat syrské uprchlíky do Jordánska.

Díky programu MEDEVAC také minulý týden přiletěly do ČR tři syrské rodiny s nemocnými dětmi, které se budou léčit v tuzemských nemocnicích. Do konce roku mají dorazit další dvě rodiny. O jejich integrační a sociální péči se postará Arcidiecézní charita Praha.

V gesci ministerstva vnitra byl také peněžní dar Česka Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) 45 milionů korun na vybudování bezpečné elektrické sítě v uprchlickém táboře Zatárí v Jordánsku.