Předsedkyně pražského hnutí ANO a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová inkasuje od firem vlastněných Prahou 360 000 korun měsíčně. S odkazem na listiny Pražské energetiky (PRE) a Pražské teplárenské zveřejněné v obchodním rejstříku to tvrdí zastupitelský klub České pirátské strany.

Piráti budou na čtvrtečním jednání zastupitelstva požadovat odvolání Kleslové z funkcí v pražských firmách. Starostka informace Pirátů odmítla. Prý jde o "neověřené finanční konstrukce". Další statisíce Kleslová brala od státních firem. Smlouvy s Českými drahami nebo ČEZ už ale její právní kancelář ukončila.

Z citovaných dokumentů vyplývá, že Kleslová za funkci v Pražské energetice dostává pravidelnou odměnu 35 000 korun měsíčně. PRE pravidelně každý rok vyplácí členům dozorčí rady navíc tantiémy ve výši 15 milionů korun. "Po rozpočítání na osobu na měsíc to vyjde na dalších 155 000 Kč měsíčně," uvádějí Piráti.

Za funkci v představenstvu Pražské teplárenské dostává Kleslová 62 000 korun měsíčně, navíc má nárok na auto a mobilní telefon. Představenstvo navíc každý rok dostává tantiémy ve výši 6,5 milionu. Po rozpočítání to podle Pirátů vychází na 108 000 korun měsíčně.

"Takové částky, které zveřejnili Piráti, rozhodně nedostávám," reagovala starostka Prahy 10. "Za působení v Pražské energetice beru 36 000 korun měsíčně, v Pražské teplárenské 61 000 měsíčně. Žádné jiné peníze mi na účet nechodí. Ani služební auto a telefon nevyužívám," řekla. Chování Pirátů považuje za neomalené. "Nechápu, proč dehonestují pouze mě, když na stejných místech v městských firmách sedí i další koaliční kolegové," doplnila.

Hnutí ANO angažmá Kleslové ve státních a polostátních firmách řešit nechce. Předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek novinářům v pondělí řekl, že Kleslová už rezignovala na post místopředsedkyně hnutí, takže není co řešit. Z vedení ANO Kleslová odešla nedávno kvůli smlouvě s ČEZ, kterou kritizoval i předseda hnutí a ministr financí Andrej Babiš.

Kleslová pracovala například od konce roku 2013 do dubna 2014 za 95 000 korun měsíčně pro Správu železniční dopravní cesty (SŽDC), České dráhy jí od roku 2011 do července 2015 platily 40 000 korun měsíčně. "S advokátní kanceláří paní Kleslové již nespolupracujeme. Smlouva byla po vzájemné dohodě vypovězena na jaře tohoto roku a po uplynutí sjednané doby skončila na konci července. Důvodem byla pracovní vytíženost paní Kleslové," řekl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Kleslová už dříve uvedla, že nešlo o střet zájmů. "Má advokátní kancelář poskytovala právní služby řadě významných společností. Vztah advokáta a klienta je ze zákona důvěrný, a proto se nebudu ke klientům mé kanceláře více vyjadřovat," řekla.

Dozorčí rada ČEZ v září potvrdila, že společnost Kleslové platila 100 000 korun měsíčně. Závažné pochybení ale rada při prověrce plateb nenašla. Kleslová se s ČEZ dohodla, že smlouvu ke 30. září ukončí.