Soud v pondělí zprostil někdejšího nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) a bývalého náměstka ministra zdravotnictví Antonína Pečenku obžaloby z pokusu o zneužití pravomoci při uzavření smlouvy mezi VZP a protonovým centrem.

Podle soudu sice uzavření smlouvy z roku 2006 provázela řada nestandardních okolností, Pečenkovo jednání však nebylo trestným činem. Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce se proti němu na místě odvolal.

Kauza se týká smlouvy VZP s firmou Proton Therapy Center Czech (PTCC) z dubna 2006. Tento dokument předpokládal uzavření smlouvy, která by protonovému centru po dobu 15 let garantovala cenu hrazených léčebných výkonů pro 1650 pacientů za jeden rok. Podle obžaloby tak mohla pojišťovně vzniknout miliardová škoda.

"Soud se zabýval otázkou, jaký neoprávněný prospěch mohl být ze smlouvy získán za situace, kdy smlouvy s protonovým centrem nyní mají uzavřeny všechny pojišťovny v České republice za daleko nevýhodnějších podmínek, než by měla VZP, kdyby byl ten kontrakt uzavřen," zdůvodnil verdikt předseda senátu Obvodního soudu pro Prahu 3 Radek Mařík.

Pečenka, kterého do funkce nuceného správce pojišťovny jmenoval jako svého náměstka tehdejší ministr David Rath (tehdy ČSSD), uzavřel smlouvu o smlouvě budoucí jen několik dní předtím, než v roli správce skončil. Tento postup údajně náležitě neprojednal a dokument hned potvrdil razítkem ministerstva zdravotnictví.

Podle státního zástupce Pečenka smlouvu uzavřel "neoprávněně, nedůvodně a nekoncepčně" a v úmyslu opatřit protonovému centru značný prospěch. Dostal se prý mimo rámec pravomocí nuceného správce, k uzavírání smluv se zdravotnickými zařízeními totiž nebyl oprávněn. Vědecká rada ministerstva se navíc shodla na tom, že protonová léčba je v ČR vhodná jen pro 200 pacientů ročně.

Pečenka obžalobu odmítal a tvrdil, že jeho záměrem bylo zavést v Česku nejmodernější léčbu. Pojišťovna by podle jeho výpočtů ušetřila tři miliardy korun.

VZP na požadavky zakotvené ve smlouvě o smlouvě budoucí odmítla přistoupit. Spor o platnost dokumentu protonové centrum prohrálo, poté začalo ceny pro VZP za jedno záření zvyšovat. Pojišťovna se k trestnímu řízení proti Pečenkovi připojila jako poškozená s nárokem na 1,6 milionu korun za právní zastoupení v soudním sporu s protonovým centrem. Soud ji však v pondělí odkázal na občanskoprávní řízení.

Protonová léčba se doporučuje například pro léčení nádorů mozku. Metoda je vysoce přesná a šetrná, podle kritiků však také drahá.